Grjótagjá Trail. Polskie studentki zaprojektowały kino na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:20
- Islandzcy filmowcy inspirują się naturą. Tworząc projekt kinowego pawilonu, oparłyśmy się na kinematografii tej wyspy oraz na krajobrazie, który zapiera dech w piersiach - mówi Maja Dziwok, studentka Politechniki Warszawskiej i współautorka pracy nagrodzonej w międzynarodowym konkursie. 
Grjótagj Trail - kino na Islandii zaprojektowane przez Maję Dziwok i Alexandrę Dectot z Politechniki Warszawskiej.
Grjótagjá Trail - kino na Islandii zaprojektowane przez Maję Dziwok i Alexandrę Dectot z Politechniki Warszawskiej. Foto: mat. promocyjne

Grjótagjá leży w pobliżu jeziora Mývatn w północnej Islandii. To niewielka jaskinia lawowa z gorącym źródłem, która zasłynęła jako tło dla sceny miłosnej między Jonem Snowem a Ygritte w serialu „Gra o Tron”. Do świata kina nawiązali też organizatorzy konkursu Iceland Movie Pavilion na najlepszych projekt pawilonu filmowego. Zależało im, żeby zgłaszane prace odzwierciedlały istotę islandzkiego kina, jego charakterystyczny styl i wyjątkową historię. Studentki Politechniki Warszawskiej - Maja Dziwok i Alexandra Dectot - stworzyły kinowy pawilon i otrzymały za niego honorowe wyróżnienie.

- Zanim rozpoczęłyśmy pracę nad projektem, szukałyśmy informacji na temat tamtejszego kina. Dowiedziałyśmy się m.in., że wielu lokalnych filmowców czerpie inspiracje z natury wyspy. Jednym z filmów, który nas zainteresował, były "Dzieci natury" - jedyny islandzki obraz nominowany do Oscara - opowiada gość Czwórki. - Inspirowałyśmy się fabułą tej konkretnej realizacji, ale wzięłyśmy pod uwagę inne, światowe produkcje, które kręcone były na Islandii.   

Jak przyznaje rozmówczyni Weroniki Puszkar, budynki kin w większych miastach na Islandii rzadko "współpracują" z naturą. Dlatego z Alexandrą postanowiły stworzyć taki obiekt, który byłby w harmonii z przyrodą. - Ideą konkursu było stworzenie konstrukcji, która odnosiłaby się do krajobrazu i podkreśliłaby piękno wyspy oraz istotę islandzkiego kina - opowiada wyróżniona studentka. - Zaprojektowałyśmy Grjótagjá Trail jako zaproszenie do zanurzenia się w przyrodzie wyspy. 

Zobacz też:

Maja Dziwok i Alexandra Dectot zaproponowały stworzenie ścieżki, alternatywnej dla istniejącej drogi, rozpoczynającej się przy jaskiniach Grjótagjá i prowadzącej przez wulkaniczny krajobraz do jeziora Mývatn. Projektowany pawilon znajduje się na samym początku szlaku. Budynek składa się z dwóch brył - kawiarni i kina. Duże okno biegnące przez całą szerokość ściany kawiarni zapewnia naturalne oświetlenie przez cały rok i widok na wulkan Hverfjall, który był integralną częścią projektu.

Grjótagjá Trail - wnętrze kina na Islandii zaprojektowanego przez Maję Dziwok i Alexandrę Dectot z Politechniki Warszawskiej. Grjótagjá Trail - wnętrze kina na Islandii zaprojektowanego przez Maję Dziwok i Alexandrę Dectot z Politechniki Warszawskiej.

- To okno działa jak ekran, który oferuje gościom inny rodzaj spektaklu, wgląd w nieustannie zmieniający się islandzki krajobraz - wyjaśnia Maja Dziwok. - Struktura budynku czerpie inspirację z tradycyjnych islandzkich domów torfowych. Pochyłe dachy są pokryte roślinnością, a surowe i ciemne opalane drewno na elewacji oraz prosta forma ułatwiają wtopienie obiektu w otoczenie. 

Posłuchaj
11:08 CZWÓRKA Stacja Nauka - kino 06.04.2023.mp3 O Grjótagjá Trail opowiada Maja Dziwosz z Politechniki Warszawskiej (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Maja Dziwok (studentka PW, współautorka projektu Grjótagjá Trail)

Data emisji: 06.03.2023

Godzina emisji: 12.40

kul