Islandia. Co warto wiedzieć o księżycowej wyspie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 21:48
Pozbawiony drzew krajobraz, kraina lodu, wulkanów i... elfów. Podobno ponad połowa mieszkańców tej wyspy jest przekonana o ich istnieniu.
Audio
  • Kraina lodu i ognia? Z czego słynie wyspa wulkanów? (Czat Czwórki)
Krajobraz Islandii
Krajobraz IslandiiFoto: Shutterstock.com

Tutejsze wierzenia swoje korzenie mają w mitologii, która jeden ze skandynawskich rodów opisuje, jako ród elficki. Dziś elfy to także uosobienie przyrody, która jest bardzo ważna dla Islandczyków. 

- Na Islandii żyje się zupełnie inaczej, niż w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi. M.in. ze względu na dzień i noc polarną. W trakcie lata niektórzy mają problemy ze snem, a przeżycie islandzkiej zimy można zaliczyć do kategorii sportów ekstremalnych - mówił podróżnik Artur Wojtyra. Ale nie to jest największym wyzwaniem dla przyjeżdżających na wyspę. Jest nim wiatr, który, jak opowiadał gość Czwórki, potrafi uwięzić podróżnych na lotniskach nawet na kilka godzin. 

W jaki sposób Islandczycy dostosowali się do tych wymagających warunków pogodowych? Czym różni się region, w którym znajduje się stolica kraju - Rejkiawik, od reszty wyspy? Jak wygląda islandzka codzienność i zarobki? I gdzie na Islandii można spotkać elfy? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Artur Wojtyra (podróżnik)

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 16.09

Czytaj także

Islandia. Polka pisze historię tamtejszego teatru

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 14:00
W Islandii zakochała się, gdy po raz pierwszy usłyszała utwory Sigur Rós. W islandzkim teatrze - przy okazji pisania pracy na Akademii Teatralnej w Warszawie. Nas Maja Skrońska zabiera za kulisy islandzkiej sceny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie kontra Islandia. Jak podróżować niskim kosztem?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:58
- W Indiach byli miesiąc, w tym czasie m.in. spontanicznie gościli na tamtejszym tradycyjnym weselu. Na Islandii zaś nocowali pod wodospadami. Michał Papke, Maciej Rembowski radzili w Czwórce, jak zwiedzić świat i nie wydać majątku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżycowa Islandia. Czym przyciąga artystów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:40
Sztuka Islandii jest bardzo młoda, bo liczy niespełna 130 lat - życie artystyczne rozkwitło tam na dobre dopiero w XX wieku. - Twórczość islandzkich artystów jest bardzo różnorodna. Oni ciągle poszukują swojej tożsamości - opowiadała w Czwórce Wiola Ujazdowska, artystka, która na Islandii żyje już prawie 4 lata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islandia - w krainie lodu jest raj na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:30
W krainie lodu żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. - 80 proc. mieszkańców Islandii wierzy w elfy. I choć nikt nigdy ich nie widział, elfy mogą zablokować budowę drogi albo osiedla - opowiada Wojtek Kokot, uczestnik Erasmusa w Reykjaviku.
rozwiń zwiń