Wege Festiwal. Smaki z całego świata w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 14:16
Sezon grillowy ruszył, ale na ruszt warto wrzucać nie tylko mięso. Kinga Kaczmarek z Wege Festiwalu radzi, by śmiało próbować wegetariańskiej kuchni. - Polska kuchnia bezmięsna jest bardzo ciekawa i pełna smaku - mówiła gość Czwórki.
Jakich przysmaków będziemy mogli skosztować podczas tegorocznego Wege Festiwalu?
Jakich przysmaków będziemy mogli skosztować podczas tegorocznego Wege Festiwalu?Foto: Shutterstock.com

Podczas tegorocznej odsłony Wege Festiwalu będzie można spróbować nie tylko bezmięsnej kuchni polskiej, ale także smaków z całego świata. - Będą dania kuchni wietnamskiej, koreańskiej, meksykańskiej. Pojawią się przysmaki gruzińskie i tureckie słodycze. Będziemy mieli także troszkę tajskich smaków - wyliczała gość Czwórki. Jak podkreślała, polska kuchnia wegańska jest niezwykle szeroka. - Jeśli tylko się chce, śmiało można eksplorować nasze rodzime smaki, nie tylko w klasycznych wersjach. Można dać się ponieść fantazji i robić twisty, które mieszają tradycję z nowoczesnością - mówiła Kinga Kaczmarek. 

Jak podkreślała, to wydarzenie jest dla każdego. - W większości odwiedzają nas osoby, które zrezygnowały z mięsa w swojej diecie, ale pojawiają się też goście, którzy wciąż jedzą mięso, ale są ciekawi, jak jeść bez niego. Często są zdziwieni tym, jak pyszna i zróżnicowana może być bezmięsna kuchnia - tłumaczyła Kinga Kaczmarek. 

Wydarzenie odbędzie się już w weekend 17-18 czerwca w Warszawie. - Wege jedzenie to nie tylko skomplikowane i bardzo zdrowe posiłki, street food też się w nim pojawia. Jest mnóstwo burgerów, falafeli, shoarm, które nie zawierają żadnych odzwierzęcych składników, a mogą być pyszne. Czasem ciężko odróżnić smak mięsny od smaku wege - mówiła Kinga Kaczmarek. - Choć w diecie wegańskiej i wegetariańskiej staramy się odżywiać zdrowo, zdarzają się posiłki wysoko przetworzone - zaznaczała. 

Posłuchaj
09:51 wewge PR4_AAC 2023_06_15-12-22-21.mp3 Co wydarzy się podczas tegorocznego Wege Festiwalu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Podczas Wege Festiwalu swoich sił będzie można spróbować także m.in. w jodze, poznać wegańskie kosmetyki i zgłębić taki styl życia. - Mamy wiele dodatków, kosmetyków, które udowadniają, że bycie wege to nie tylko dieta, ale cały sposób życia, dbanie o środowisko. Kosmetyki naturalne, które nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają zbędnej chemii - to też elementy naszego Wege Festiwalu - mówiła Kinga Kaczmarek. Będzie też coś dla ciała i ducha. - Będziemy gościć tancerzy z Indii, którzy będą prezentowali swoje rodzime tańce, poprowadzą warsztaty i dyskusje. Odbędą się także pokazy jogi i sesje medytacji - wyliczała.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kinga Kaczmarek (Wege Festiwal)

Data emisji: 15.06.2023

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Kooperatywy spożywcze. Sposób na jedzenie "o prawdziwym smaku"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 09:58
- Dobre, zdrowe jedzenie wcale nie musi być drogie - przekonują Małgorzata Wojdat i Zuzanna Sommerfeld z jednej z warszawskich kooperatyw spożywczych. 
rozwiń zwiń