Ekologiczna żywność. Czy musi być droga?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 16:54
W "Czacie Czwórki" pytanie to zadaliśmy dwóm ekspertom - Pawłowi Stankiewiczowi ze Związku Stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć" oraz Wojciechowi Majorowi z Kooperatywy Spożywczej "Dobrze". Jak i gdzie znaleźć dobre, zdrowe oraz niedrogie jedzenie?
Audio
  • Czy kupowanie zdrowej, ekologicznej żywności musi kosztować krocie? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/jarmoluk/domena publiczna

Wojciech Major Rolnikom możemy pomóc zrzeszając się na przykład w spożywczych kooperatywach. W ten sposób budujemy z producentami partnerstwo

- Trzeba zacząć od zdrowego rozsądku oraz zdobywać wiedzę na temat tego, co będziemy jedli - wyjaśniał Paweł Stankiewicz. - Małe gospodarstwa niekoniecznie muszą być ekologiczne, a ekologiczne nie zawsze są dobre dla przyrody. Teraz istnieją już bardziej zaawansowane formy uprawy takie jak permaklutura - podkreślał.

- Żywność uprawiana w zrównoważony sposób musi być droższa, ale nie powinna być tak droga, jak w sklepach ekologicznych - przekonywał Wojciech Major. Ciągle najbardziej opłacalna dla naszych portfeli jest żywność produkowana na wielką skalę, a to m.in. ze względu na stosowaną w nim automatyzację. Z drugiej strony w Europie zaznacza się silny trend powrotu do gospodarstw małoobszarowych, które, według zaproszonych specjalistów, pozwalają na lepsze wykorzystanie ziemi.

Paweł Stankiewicz Różnice w smaku pomiędzy produktami z małych i wielkich upraw, czuć przede wszystkim w warzywach i owocach sezonowych 

A co mogą zrobić konsumenci na rzecz zrównoważonego rolnictwa? Jakie są walory smakowe warzyw i owoców z małych upraw? W jaki sposób, żyjąc w mieście, można stworzyć własną okienną farmę? Oraz jak przekonywać ludzi do małych upraw i co to są ogrody społecznościowe? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy w "Czacie Czwórki".

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Paweł Stankiewicz (Związek Stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć"), Wojciech Major (Kooperatywa Spożywcza "Dobrze")

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/mz

   


Czytaj także

Wielkie pomidory, czerwone truskawy - to nie GMO

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 17:44
Gigantyczne jabłka, wielkie dynie, piękne bezpestkowe winogrona to często efekt hodowli, jednak nie GMO, bo to w Polsce jest nielegalne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Mórawska: Mama nie wpuszczała mnie do kuchni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 18:00
A niedawno ta blogerka i pasjonatka gotowania wydała książkę "Na zdrowie", w której dzieli się z czytelnikami nie tylko swoimi przepisami, ale także kulinarnymi doświadczeniami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie marnuj żywności. Przekaż ją potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 19:44
Statystyki alarmują - co ósma osoba na świecie cierpi z powodu głodu, a każdy z nas wyrzuca rocznie ok. 52 kg jedzenia. Jak je zmienić i wyciągnąć rękę do najbardziej potrzebujących?
rozwiń zwiń