Oddajmy pierwszeństwo pieszym! Także "przed" pasami

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 10:02
Statystyki policyjne alarmują - najwięcej wypadków drogowych zdarza się z udziałem pieszych. Wraca zatem pomysł nadania im bezwzględnego pierwszeństwa.
Audio
  • Poprawmy bezpieczeństwo pieszych (Czat Czwórki/Czwórka)
Powraca pomysł zagwarantowania pieszym bezpieczeństwa
Powraca pomysł zagwarantowania pieszym bezpieczeństwaFoto: pixabay/B_Me

W konsekwencji wprowadzenia takiego przepisu kierowca, widząc pieszego przed pasami musiałby się zatrzymać, aby go przepuścić, a powodując wypadek na pasach byłby z góry uznawany za winnego.

- W kwestii bezpieczeństwa pieszych regulacje nie są zmieniane od lat 90 - mówi Ilona Butler z Instytutu Transportu Samochodowego. - Wprowadzenie nowych przepisów jest z całą pewnością działaniem pożądanym, jednak bez wyobraźni i odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego nie uratujemy nikomu życia - dodaje Bartłomiej Morzycki, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Czy wprowadzenie takiego przepisu jest zasadne? A może istnieją już odpowiednie regulacje tylko po prostu nie są egzekwowane? Jak wypada Polska na tle europejskim w kwestii traktowania pieszych? Na te oraz inne tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym rozmawiamy z naszymi gośćmi.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Ilona Butler (Instytut Transportu Samochodowego), Jarosław Gnatowski (komisarz z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Bartłomiej Morzycki (prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego)

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obowiązkowa karta rowerowa. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 16:50
Nie masz prawa jazdy, a jeździsz rowerem? Być może już wkrótce czeka Cię egzamin na kartę rowerową!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczna jazda. "Liczą się płynność i zapięte pasy"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 16:00
- Powinniśmy być przewidywalni dla innych użytkowników ruchu drogowego. Nagła zmiana pasów czy hamowanie powoduje, że stajemy się zagrożeniem - przekonuje dr Ewa Odachowska, psycholog transportu.
rozwiń zwiń