Różnorodność w Polsce? Powoli, ale jest oswajana

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 17:00
W XX-leciu międzywojennym Polacy stanowili ok. 70 proc. mieszkańców naszego kraju, dziś jest to ok. 97 proc. Czy Polska jest zatem różnorodna?
Audio
  • O oswajaniu różnorodności i tolerancji Polaków (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

- Wydaje mi się, że to pytanie powinno się zadać jednej z uchodźczyń, z którą współpracuję. Ostatnio ze łzami w oczach oświadczyła mi, że przestaje nosić chustę, bo się boi - opowiada Natalia Gebert z Domu Otwartego i tłumaczy, w jaki sposób Polacy reagują na osoby z innych kultur i wyznań.

Małgorzata Sójka  mówi natomiast o zjawiskach, które już udało nam się oswoić. - Zmieniają się reakcje na osoby homoseksualne. Nie szokuje też inny kolor skóry. To oswoiliśmy, z muzułmanami nadal nie potrafimy sobie poradzić - zaznacza ekspertka z Centrum Wielokulturowego.   

Czy obcokrajowcy widzą nasz kraj barwnym, czy jednorodnym? O tym Piotr Firan rozmawiał także z Saidem Ashurovem, uchodźcą z Tadżykistanu. - Mam wielu przyjaciół w Warszawie i wydaje mi się, że proces mojej socjalizacji przebiega bardzo dobrze - opowiada gość Czwórki.

W audycji sprawdzamy też, co dzieje się na Warszawskich Dniach Różnorodności.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Natalia Gebert (Dom Otwarty), Małgorzata Sójka (Centrum Wielokurturowe), Said Ashurov (uchodźca z Tadżykistanu, Centrum Wielokulturowe)

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 29.08.2018

Godzina emisji: 15.08

kul/ac

Czytaj także

Grzechy Polaków w przestrzeni publicznej. Czego nam nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 18:45
Głośne rozmowy przez telefon, śmiecenie, nieprawidłowe parkowanie - to spory problem w miejscach ogólnodostępnych. Co nam wolno w przestrzeni publicznej, które zachowania irytują innych najbardziej, a jakie grzechy najczęściej popełniamy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza Komunia jak mini-wesele. "Zrezygnujmy z show na rzecz relacji"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 17:00
Zbliża się sezon komunijny. Kilkanaście lat temu było to skromna uroczystość obchodzona w gronie rodzinnym. Dziś aspekt duchowy Pierwszej Komunii przysłaniają zupełnie inne kwestie...
rozwiń zwiń