Wandalizm. Dobro wspólne, czyli… niczyje?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 08:50
Publiczna przestrzeń często narażona jest na akty wandalizmu. Przepisy zakładają karanie osób, które niszczą dobro wspólne, ale nie zawsze udaje się je złapać.
Audio
  • Wandalizm - jakie są jego źródła i czy da się z nim walczyć? (Się mówi/Czwórka)
Wandalizm to plaga wielu dużych miast
Wandalizm to plaga wielu dużych miastFoto: Pixabay.com/Public domain

Jak przekonywali goście Czwórki jedną z podstawowych form walki z wandalami jest brak tolerancji i przyzwolenia społecznego na takie zachowania. - Zdecydowanie należy reagować i zwracać uwagę stosownie na tego typu przewinienia - mówili eksperci w rozmowie z Piotrem Firanem. - Często obawiamy się, sądzimy, że osoba, która coś niszczy jest agresywna. Doświadczenie pokazuje jednak, że łagodne zwrócenie uwagi przynosi z reguły zamierzony efekt.

W Czwórce eksperci tłumaczyli m.in., dlaczego poszanowanie dobra wspólnego "nie leży w naturze Polaków", mówili także, jak warto zmieniać świadomość rodaków, i jaka jest rola rodziców i wychowawców w zażegnywaniu tego typu procederów w przyszłości. W programie dyskutowaliśmy także o tym, czy jesteśmy… społeczeństwem obywatelskim.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Mateusz Zaremba (socjolog z Uniwersytetu SWPS), Jarosław Dąbrowski (Fundacja Świat Bez Wandalizmów), Rościsław Szwedow (Fundacja Świat Bez Wandalizmów)

Data emisji: 02.06.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/tj

Czytaj także

Od Warszawy do Szczecina - tajemnice miast

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 18:00
W wiosenne popołudnie warto wybrać się na spacer. W każdym mieście i miasteczku można znaleźć wiele niesamowitych zakamarków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dachy - zapomniana przestrzeń miejska

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 13:52
Dachy to doskonałe miejsce na sąsiedzkie pikniki, ogrody, mikrosaunę i samowar, o czym w Czwórce przekonywała architektka Gosia Kucińska.
rozwiń zwiń