Jak naprawić relację lekarz - pacjent? "To kwestia edukacji"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 15:59
W gabinecie lekarskim pacjenci często czują się bezradni, niedoinformowani, osamotnieni. Spotykają się z ostracyzmem i niezrozumieniem. Jak uzdrowić relację między leczącym, a pacjentem?   
Audio
  • Jak wyglądają relacje lekarz-pacjent i w jaki sposób je uzdrowić? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pacjent w gabinecie lekarskim jest w nowej sytuacji, nie wie, jaką diagnozę zaraz usłyszy, być może drastycznie zmieni się jego życie. Dlatego trzeba się z nim właściwie komunikować dr Antonina Doroszewska

- Dla pacjentów atmosfera, którą stworzy lekarz i wrażenia po wizycie w gabinecie, są szczególnie ważne. O ile mają oni wysokie opinie o zakresie wiedzy lekarzy i podejścia merytorycznego, o tyle na tym drugim gruncie, często jest wręcz odwrotnie - mówi dr Antonina Doroszewska. - To wynikać może z braku przygotowania lekarzy w zakresie kompetencji komunikacyjnych. Takie zajęcia są na studiach medycznych dopiero od niedawna - tłumaczyła zaś Katarzyna Przyborowska.

Lekarze często nie mają warunków do przeprowadzenia właściwej rozmowy z pacjentem. Są przemęczeni, często zabiegani, a za drzwiami czeka kolejka kolejnych pacjentów Katarzyna Przyborowska

Jakie znaczenie ma ustawienie fotela dla pacjentów w gabinetach lekarskich? Co zrobić, by pacjenci podczas badań czuli się bardziej bezpiecznie? Na ile brak umiejętności komunikacyjnych lekarzy wpływa na wypalenie zawodowe lekarzy? Czy można nauczyć się przekazywać najgorsze wiadomości w łagodny sposób? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki. W audycji rozmawialiśmy także z prof. Włodzimierzem Piątkowskim, który tłumaczył, na ile dobra relacja pacjent-lekarz wpływa na powodzenie procesu leczenia, a Anna Depczyńska rozmawiała także z pacjentami o ich relacjach z lekarzami różnych specjalizacji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Przyborowska (radca prawny, blog "Prawo Medyczne"), dr Antonina Doroszewska (kierownik Akademii Inowacyjnej Dydaktyki, Warszawski Uniwersytet Medyczny), prof. Włodzimierz Szczepionkowski (kierownik Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny, UMCS w Lublinie)

Data emisji: 18.10.2018

Godzina emisji: 15.08

kd/kh