Jak się gra na harfie? To instrument wymagający koordynacji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 19:48
Bywa jednym z najdroższych instrumentów na świecie, może mieć niemal 50 strun - harfa. O grze na tym instrumencie opowiadała w Czwórce harfistka Zuzanna Federowicz. Mogliśmy też posłuchać fragmentów utworów w jej wykonaniu. 
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: melnikof/Shutterstock.com

- Harfa składa się z słupa, szyi na górze i pudła rezonansowego, rozszerzanego ku dołowi, które jest po drugiej stronie strun. Grając, siedzimy na krześle, opierając instrument o siebie - tłumaczyła Zuzanna Federowicz. - Harfy koncertowe mają 47 strun, co oznacza, że dźwięków jest trzy razy tyle. W harfie jest bowiem 7 pedałów, dzięki którym zmienia się wysokość dźwięku.

Jak to się stało, że rozmówczyni Czwórki została harfistką? Czy graniu na harfie bliżej do muzyki, czy matematyki? Czym na co dzień często zajmują się ludzie, którzy ukończyli kierunek studiów związany z harfą?

Zuzanna Federowicz studiowała także matematykę, a obecnie jej pasją jest wspinaczka. O swoich pasjach, ale i planach zawodowych opowiadała w Czwórce. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek 

Data emisji: 26.07.2019

Godzina emisji: 15.09

kd/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka harfa Piotr Firan
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zatrzymać lekarzy na polskich oddziałach?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:47
Prawie codziennie w Polsce zamykany jest szpitalny oddział. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 30 tysięcy lekarzy.
rozwiń zwiń