Polskie Radio
Section05

lekarz

Zabójstwo lekarza. "Problem agresji wobec medyków narastał od lat"

- Jesteśmy przerażeni i wstrząśnięci, że do takiego punktu doszliśmy, w którym ginie lekarz, pełniący swoje obowiązki - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Hamankiewicz. Były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przyznał, że problem agresji wobec medyków narastał od lat i skończył się tragedią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA szpital Kraków zabójstwo

Na własną rękę, na własne ryzyko - niebezpieczna gra z samoleczeniem

Leki ratują życia, jednak tylko stosowane z głową. Lekomania to uzależnienie od leków - zarówno tych na receptę, jak i tych ogólnodostępnych w aptekach czy nawet dyskontach. Jedna niewłaściwa pigułka nie spowoduje wielkich konsekwencji zdrowotnych, ale nadużywanie czy niepoprawne stosowanie lekarstw może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie leki farmaceuta apteka medycyna

Naukowcy, lekarze, sportowcy, literaci. Ofiary zbrodni katyńskiej

- Mimo koszmaru niewoli mogłem w obozie spotkać fantastycznych rodaków. Był tu kwiat inteligencji polskiej, ludzie wszystkich możliwych profesji i zamiłowań – wspominał przed radiowym mikrofonem ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec obozu w Kozielsku, jeden z nielicznych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Starobielsk Kozielsk Zdzisław Peszkowski Józef Czapski sportowcy literatura

Badanie PSA. Rak prostaty nie jest wyrokiem

- Pacjenci z objawami onkologicznymi w urologii, to ci, którzy najczęściej  pojawiają się u lekarza dosyć późno, a wtedy pojawiają się problemy z ich wyleczeniem. Dlatego trzeba regularnie robić badania PSA, przynajmniej raz w roku, zwłaszcza po 40. roku życia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Nurzyński, onkolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska medycyna profilaktyka onkologiczna mężczyzna

Błąd w sztuce lekarskiej. Na czym polega? Jak go udowodnić?

Błąd medyczny to nieumyślne działanie, zaniedbanie lub zaniechanie lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej lub osoby wykonującej inny zawód medyczny, które powoduje powstanie szkody u pacjenta. Czy postawienie złej diagnozy jest już błędem medycznym? A może błędy medyczne zarezerwowane są dla błędów popełnionych wyłącznie na sali operacyjnej? I w końcu starcie poszkodowanego pacjenta z lekarzem - czy pacjent ma jakiekolwiek szanse w tym pojedynku? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także medycyna prawo