Polskie Radio
Section05
lekarz

Wystawi receptę i skierowanie? Powstaje głosowy asystent lekarza

Gościem audycji "Eureka" w ramach cyklu "Ludzie nauki" był profesor Konrad Kowalczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, twórca wielomikrofonowego interfejsu audio do komunikacji głosowej z komputerem, który można wykorzystać również w głośnomówiących systemach telekonferencyjnych lub inteligentnych domach. Najnowszy projekt profesora to asystent głosowy dla lekarzy, który ma usprawnić pracę personelu medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski badania medycyna lekarz głos zdrowie

Minister zdrowia odpiera zarzuty. "To była odpowiedź na nieprawdę lekarza"

Przekazanie do powszechnej wiadomości informacji o wystawieniu recepty przez lekarza miało na celu przeciwdziałanie bezprawnemu upublicznianiu nieprawdziwych danych - oświadczył w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, "nikt nie miał wglądu w dane zapisane na koncie wskazanego lekarza".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski NFZ narodowy fundusz zdrowia służba zdrowia lekarz

"Minister nie ujawnił wrażliwych informacji". Andrusiewicz odpowiada NIL nt. wpisu Adama Niedzielskiego

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że "minister zdrowia Adam Niedzielski nie ujawnił wrażliwych informacji o lekarzu. Wytknął lekarzowi kłamstwo na podstawie informacji z systemu, który rejestruje wystawianie recept na środki przeciwbólowe i psychotropowe".
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia Adam Niedzielski Wojciech Andrusiewicz prawo media lekarz POLSKA polityka

"Medycyna jest jak sztuka". Andrzej Szczeklik – lekarz i humanista

- Gdybym miał powiedzieć, co wydaje mi się najważniejszą cechą u lekarza, to na pierwszym miejscu postawiłbym nie inteligencję, ale wytrwałość w zmaganiu się z chorobą - podkreślał w jednym z radiowych wywiadów Andrzej Szczeklik. Wybitny lekarz, naukowiec, a przy tym pisarz, przyjaciel ludzi kultury, człowiek wielu talentów, urodził się dokładnie 85 lat temu, 29 lipca 1938 roku.
Zobacz więcej na temat:  Kraków lekarz medycyna literatura HISTORIA eksperyment historia Polski

Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?

Procedury udzielania pomocy psychiatrycznej choremu, u którego stwierdza się silną depresję oraz zagrożenie popełnienia samobójstwa są ściśle określone. W jakich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przymusowej hospitalizacji, nawet gdy chory nie ma ochoty na pobyt w szpitalu? W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ściągania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? 
Zobacz więcej na temat:  prawo psychiatria choroba lekarz zjawiska atmosferyczne klimat ochrona środowiska depresja samobójstwo zdrowie psychiczne infografika Artur Wolski

Polska misja medyczna w Gruzji. Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi Morawieckiemu

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wysłanie polskich lekarzy do Tbilisi. "Dziękuję, że nie zostawia Pan przyjaciół w potrzebie. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu. Dziękuję za wysłanie bardzo profesjonalnego zespołu medycznego. Gruzja i Polska zawsze razem" - brzmi wpis na Twitterze Micheila Saakaszwilego.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Micheil Saakaszwili Mateusz Morawiecki zdrowie lekarz Tbilisi prawa człowieka Europa

Polska misja medyczna w Gruzji. Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi Morawieckiemu

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wysłanie polskich lekarzy do Tbilisi. "Dziękuję, że nie zostawia Pan przyjaciół w potrzebie. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu. Dziękuję za wysłanie bardzo profesjonalnego zespołu medycznego. Gruzja i Polska zawsze razem" - brzmi wpis na Twitterze Micheila Saakaszwilego. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja Micheil Saakaszwili Mateusz Morawiecki zdrowie lekarz Tbilisi prawa człowieka Beata Płomecka Europa

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021

Lekarze podejrzani o oszustwo przy wystawianiu e-recept. MZ złożyło doniesienie do prokuratury

Ministerstwo Zdrowia składa doniesienie do prokuratury dotyczące 10 lekarzy, którzy masowo wystawiali e-recepty. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że chodzi m.in. o podejrzenie oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego, narażenie na utratę zdrowia i życia oraz udostępnienie środków odurzających.
Zobacz więcej na temat:  e-recepty zdrowie lekarz służba zdrowia POLSKA społeczeństwo