Polskie Radio
Section05
lekarz

Na Zdrowie: Dobrodziejstwo badania żywej kropli krwi?

Na rynku usług medycznych pojawia się coraz więcej ofert, dzięki którym w prosty sposób mamy zdiagnozować wszystkie dręczące nas problemy zdrowotne. Jednym z nich ma być badanie żywej kropli krwi. O tym, czy jest to wiarygodna metoda, czy tylko sposób na wyszczuplenie naszych portfeli, rozmawialiśmy z gościem programu Na Zdrowie Maciejem Janiakiem, specjalistą laboratoryjnej diagnostyki medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie służba zdrowia medycyna lekarz szpital

Szumowski: jestem przekonany, że lekarze powrócą do pracy

Większe nakłady na służbę zdrowia w szybszym terminie. To główne postanowienie zawartego wczoraj porozumienia rządu z protestującymi od października lekarzami rezydentami. Umowa zakłada, że do 2024 roku nakłady na służbę zdrowia osiągną 6 proc. PKB. O porozumieniu rezydentów z resortem zdrowia mówiła w Polskim Radiu 24 dr Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Zdrowia lekarz choroba szpital

"Służba zdrowia - coraz bardziej kosztowna część gospodarki"

Podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi – przewiduje podpisane w czwartek porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rezydentów. O porozumieniu i stanie finansowym polskiej służby zdrowia mówili w audycji Rządy Pieniądza Marek Zuber (ekonomista), dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Kamili Maliszewski (mBank).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz Ministerstwo Zdrowia zdrowie Łukasz Szumowski

Porozumienie rządu z rezydentami. "Krok w dobrym kierunku"

- Porozmawiajmy o tym, by porozumienie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami było sukcesem pacjentów, byśmy w tym sporze nie zapominali, że dotyczy on ludzi, którzy są chorzy, którzy chcą się leczyć, którzy chcą krótszych kolejek – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Paweł Bejda z PSL. O porozumieniu lekarzy z ministrem Szumowskim mówił także Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna PSL Adrian Klarenbach służba zdrowia lekarz

Lekarze rezydenci osiągnęli porozumienie z ministrem zdrowia

- Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. - Najważniejszymi elementami porozumienia są zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB już w 2024 r. - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski POLSKA lekarz