Jaki będzie postcovidowy rynek pracy? Pracownik będzie cenniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:56
Badania wykazują, że Polacy, mimo pandemii, patrzą bardzo optymistycznie na aktualny rynek pracy. Czwórkowy ekspert podkreśla, że jest lepiej, niż wynikało z marcowych prognoz i przewidywań. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

praca zdalna z domu shutt-1200.jpg
Życie zawodowe Polaków po pandemii - co się zmieni?

Na zlecenie Work Service zostało wykonane badanie dotyczące rynku pracy, konsekwencji pandemii i zawodowej przyszłości Polaków. Okazało się, że o przyszłość swojego zatrudnienia martwi się 16 procent badanych (to najwyższy odsetek od 2017 roku), a 40 procent z nich bierze pod uwagę przekwalifikowanie się. Iwona Szmitkowska z Work Service nie wyklucza, że mimo to już niedługo będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika, czyli takim na którym to pracownik dyktuje warunki. - To widać już dziś, produkcja musi iść, więc niektóre firmy rekrutują pracowników po wyższej stawce - zwraca uwagę. - Pracownicy zmieniają pracę, idą tam, gdzie wynagrodzenie jest wyższe, choć też robią to zwiększą ostrożnością, zważając na bezpieczeństwo - dodaje. 

Posłuchaj
17:38 czwórka czat czwórki 7.09.2020.mp3 O rynku pracy, pracodawcy i pracownika opowiadają eksperci (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Perspektywy a rzeczywistość

- Optymizm na rynku pracy i w biznesie jest rzeczą kluczową. Łatwiej wtedy działać - mówi Piotr Wielgomas, prezes Bigram. - Dziś nie możemy jeszcze mówić o rynku pracy postcovid, on jest raczej w trakcie perturbacji. Powiedziałbym, językiem giełdowym, że jest w trendzie bocznym - ani nie spada dynamicznie, ani nie rośnie. To bardziej optymistyczny obraz, niż sądziliśmy, oceniając go z perspektywy marca - dodaje. 

Dziś rynek pracy to nie jest jeszcze rynek pracownika, ale nie jest to też rynek pracodawcy. On jest bardzo zbalansowany Piotr Wielgomas

Okazuje się, że skala zwolnień jest dużo mniejsza, niż zakładano w marcu, tuż po wybuchu epidemii w Polsce. Pewne branże też zyskują i dynamicznie rosną. Piotr Wielgomas wśród nich wymienia: IT, gaming, handel online, logistykę czy niektóre gałęzie przemysłu. Zwraca uwagę na firmy, które przenoszą cześć produkcji z Azji do Europy. 

- Praca zdalna dotyczy około 20-30 procent zatrudnionych - zauważa ekspert. - Jeśli chodzi o ten typ pracy to pewnie powstanie jakiś model hybrydowy i to z nami zostanie na stałe - dodaje.  


maseczka na twarzy free shutter 1200.jpg
Czego najbardziej boimy się podczas pandemii? "Jutra"

Czy zmieniać pracę dziś?

Wiele firm w marcu wstrzymało planowane przedsięwzięcia, w tym rekrutację, na co zwraca uwagę Czwórkowy ekspert. Dziś wszystko jednak odmrożono, firmy rekrutują, kładą większy nacisk na digitalizację procesów w firmie, inwestują w obszary cyfrowe. 

Małgorzata Majewska, doradca zawodowy, podkreśla, że każdy moment jest dobry na zmianę pracy, jeśli tylko czujemy, że nasze dotychczasowej zajęcie jest dla nas nieinteresujące czy też niepasjonujące. - Praca powinna być przyjemnością - podkreśla. - Są branże, które cały czas zatrudniają i będą zatrudniać, są też takie które zwolniły, zastopowały. Czas, z którym mamy dziś do czynienia to też dobry moment na szkolenia, przebranżowienie się - podkreśla.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Piotr Wielgomas (prezes Bigram), Małgorzata Majewska (doradca zawodowy) 

Data emisji: 07.09.2020

Godzina emisji: 15.07

pj/kd


Czytaj także

Pracownik idealny. Algorytm znajdzie go w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 13:00
- Pracujemy nas programem, który będzie wyszukiwał dla rekruterów kandydatów do pracy, śledząc ich działania w sieci - wyjaśnia prof. Krzysztof Stencel.  
rozwiń zwiń