Morsowanie. "Zimna woda zdrowia doda"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 19:00
Polacy pokochali morsowanie. Wystarczy zajrzeć na profile społecznościowe znajomych. Czy ktoś jeszcze nie ma zdjęcia w kostiumie kąpielowym, w wełnianej czapie, stojąc po pas w lodowatej wodzie?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Inga Gedrovicha/Shutterstock.com

To, że morsowanie staje się modne w pandemii, może mieć związek z tym, że zimne kąpiele poprawiają samopoczucie i wpływają na nasz dobrostan prof. Marek Postuła

- Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości, że zimny prysznic albo kąpiel w zimnej wodzie mają korzystny wpływ na nasze zdrowie - przekonuje prof. Marek Postuła z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zwiększają odporność, pooprawiają krążenie i ukrwienie skóry, a także pomagają w leczeniu depresji, bo mają korzystny wpływ na nasz nastrój. 

Posłuchaj
03:14 CZWORKA Czat Czworki - morsowanie lekarz 14.01.2021.mp3 Czy morsowanie jest zdrowe? (Czat Czwórki/Czwórka)

Wstępem do hartowania w stylu ciepło/zimno mogą być kriokomory. - Są ogólnodostępne i mogą pomóc nam oswoić się z zimnem. Dodatkowo powinny z nich korzystać osoby, które mają problemy ortopedyczne z układem kostno-stawowym - dodaje gość Czwórki.  

Morsowanie to endorfiny. Tutaj działa fenomen grupy. Ludzie wzajemnie się nakręcają i adrenalina rośnie Ewelina Pawlak

Polskie morsy hartują się w zimnej wodzie już od 1975 roku, kiedy to powstał pierwszy Klub Morsów w Gdańsku. W tym czasie udało im się pobić rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu - w 2015 roku dokonało tego 1799 uczestników Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Morsy z Piassecziussets spotykają się regularnie na Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym i zgodnie twierdzą, że kto raz spróbuje, będzie do tego wracać. - Zanim zrobi się pierwszy krok do lodowatej wody, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli mamy problemy z sercem lub układem krążenia - podpowiada Ewelina Pawlak. - A potem zapraszamy do nas. Po krótkiej rozgrzewce rozbieramy się i wchodzimy do wody. Świeżakom wystarczy 2,5-minutowa kąpiel.  

Posłuchaj
09:22 CZWORKA Czat Czworki - morsy 14.01.2021.mp3 Morsy z Piassecziussets - jak do nich dołączyć? (Czat Czwórki/Czwórka)

Pierwsze wzmianki o morsowaniu, czyli kąpielach w zimnej wodzie, pojawiły się już w starożytnym Rzymie i wiązały się z kulturą łaźni miejskich. Ale tak naprawdę stało się ono popularne dopiero w XVII i XVIII stuleciu wraz z pojawieniem się hydroterapii. Zimna woda jest też nieodłącznym elementem tradycji sauny i bani, podtrzymywanych w krajach skandynawskich. Od ponad stu lat pływanie w morskiej wodzie na podobieństwo niedźwiedzi polarnych praktykują również mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady. 

Posłuchaj także:

Każdy początkujący mors musi pamiętać, że tej dyscypliny nie uprawia się w pojedynkę.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: prof. Marek Postuła (kardiolog, internista, lekarz rehabilitacji medycznej), Ewelina Pawlak (Morsy z Piassecziussets)

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Przejedzeni, ale niedożywieni. Problem dorosłych i małych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 17:00
Według badań ponad połowa dorosłych Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Jednocześnie lekarze podkreślają, że w parze z dodatkowymi kilogramami często idą niedożywienie i anemia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
rozwiń zwiń