Nastoletnia miłość. Jak stworzyć udaną relację?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 13:50
Jako nastolatkowie na miłość patrzymy zwykle przez różowe okulary. - Nie mamy własnych doświadczeń i opieramy się na wyobrażeniach, albo na tym, co zaobserwowaliśmy w świecie zewnętrznym. Ta perspektywa niewiele ma wspólnego ze stanem faktycznym - mówi psycholog Kamila Sitkowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Nastoletnie miłości aż kipią od intensywnych emocji. Dlatego często jest tak, że pamiętamy o nich do końca życia Kamila Sitkowska

Emocje rażą jak pioruny

Wiek nastoletni to czas, w którym człowiek na nowo kształtuje swoją tożsamość. Wiąże się to z wejściem w nowy etap życia i z dorastaniem. Zmienia się wygląd, inaczej pracują hormony, w mózgu rozpoczyna się emocjonalna burza. - To moment, kiedy bardzo mocno przeżywamy samego siebie, a co dopiero relację z drugim człowiekiem - tłumaczy Kamila Sitkowska.

Posłuchaj
30:13 [CZWORKA]Strefa Prywatna 8 lipiec 2020 szczescie.mp3 Jak miłość od pierwszego wejrzenia zamienić w szczęśliwy związek? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Jak komunikować swoje potrzeby?

Młodzi ludzie wchodzą w relacje nieco "upudrowani". Chcą pokazać najlepszą wersję siebie. Tymczasem zdaniem rozmówczyni Jakuba Jamrozka - najlepiej postawić na szczerość i być sobą. - Druga osoba robi to samo i kiedy kurtyny opadają, okazuje się, że każdy widzi coś innego, czego nie zauważał na początku - mówi. - Dlatego warto mówić o tym, czego się chce, czego oczekuje i jakie stawia granice, bo to eliminuje nieporozumienia. Warto też pamiętać, że w okresie zakochania mózg inaczej funkcjonuje i nie daje nam szansy wnikliwie poznać drugiego człowieka - dodaje.  

Posłuchaj także:

Osoby w wieku nastoletnim powinny dać sobie prawo do poszukiwania i do mylenia się. Muszą też mieć świadomość, że być może w życiu nawiążą kilka relacji zanim trafią na właściwego partnera Kamila Sitkowska  

Nastoletnia miłość na całe życie

Wbrew obiegowej opinii, miłość ludzi młodych wcale nie musi być placem manewrowym do zdobywania doświadczeń. Zdarza się i tak, że licealne pary biorą ze sobą ślub. - Spotkałam się także z sytuacjami, kiedy ludzie po latach wracają do siebie, bo wreszcie czują się gotowi, by zbudować trwałą relację - mówi gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Kamila Sitkowska (psycholog, coach)

Data emisji: 08.07.2020

Godzina emisji: 20.09

kul/kd

Czytaj także

"Instrukcja obsługi faceta". Warto uczyć się myślenia "po męsku"?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 15:11
David Zinczenko, redaktor naczelny amerykańskiego wydania "Men’s Health", stworzył poradnik "Instrukcja obsługi faceta". Czy taka książka jest potrzebna i czy mężczyźni naprawdę myślą inaczej niż kobiety? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być pewnym siebie? "Pewność idzie w parze z doświadczeniem"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:42
Mówi się, że ludzie, którzy są pewni siebie zarabiają więcej, są bardziej kreatywni, a co za tym idzie - mogą pozwolić sobie na realizację marzeń. Mają też lepsze relacje z innymi i są bardziej otwarci na nowe doświadczenia. Czy to prawda i czy pewności siebie można się nauczyć?
rozwiń zwiń