Depresja sportowca. W zdrowym ciele (nie)zdrowy duch?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 17:20
Świat sportu to świat zdrowia, zabawy i sukcesów. Ale też porażek, kontuzji i depresji. Załamania nerwowe, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia dotykają także gwiazd sportu. I niewykluczone, że im trudniej jest sobie z tym poradzić. 
Depresja u sportowców zdarza się coraz częściej.
Depresja u sportowców zdarza się coraz częściej.Foto: Realstock/Shutterstock.com

Depresja sprintera

Na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi. Wśród nich jest były polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz Marek Plawgo. - Mój zawód polegał na wygrywaniu, więc trudno mi było nagle przyznać się, że przegrywam i to z rywalem, którego trudno nawet określić - opowiadał w Czwórce sportowiec. - Byłem przekonany, że kiedy przyznam się, na co choruję, to będę skreślony. Tymczasem przyznanie się, że po prostu sobie nie radzę, to był pierwszy i być może najważniejszy krok do tego, żeby poczuć się lepiej. Teraz, chyba jak nigdy wcześniej, jest czas, żeby głośno o tym mówić. 

Co piąty sportowiec jest narażony na epizod depresyjny

Jak podkreśla Jakub B. Bączek, psycholog sportu i trener mentalny mistrzów świata i olimpijczyków, temat zdrowia psychicznego jest coraz bardziej obecny w świecie sportu. - Dane z Funduszu Narodowego Zdrowia mówią, że 2019 roku 3,8 mln Polaków pobrało leki antydepresyjne w aptekach. To mniej więcej 10 proc. naszego społeczeństwa. I takie liczby mogą też być obecne w sporcie - przyznaje gość Czwórki. - Po pandemii COVID-19 spekulujemy, że to może być nawet 20 proc. sportowców, więc możemy powiedzieć, że statystycznie co piąty sportowiec jest narażony na epizod depresyjny.

Kryzysy psychiczne - o tym trzeba mówić głośno

Oprócz epizodów depresyjnych sportowcy są też narażeni na stany lękowe, napady paniczne, a także na wyczerpanie emocjonalne i wypalenie zawodowe, a niekiedy na stany, które wymagają leczenia psychiatrycznego.

Posłuchaj
11:05 CZWÓRKA Czat Czworki - psychologia 18 10 2022.mp3 Kryzysy psychiczne u sportowców - czym są spowodowane i jak im zaradzić? (Czat Czwórki/Czwórka) 

- Sportowcy mierzą się z olbrzymią presją, ale coraz odważniej o tym mówią. Sprzyja temu komunikacja internetowa i fakt, że w sieci takie informacje szybko się rozchodzą - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Świadectwa zawodników, którzy mają problemy związane ze zdrowiem psychicznym, są bardzo ważne, choć wiążą się z dużą odwagą i narażeniem na ocenę, a niekiedy na głupie docinki od kibiców.  

Sprawdź także:

"Graj z głową" - co w programie Kongresu?

22 października odbędzie się Kongres "Graj z głową, czyli o stanie zdrowia psychicznego w polskim sporcie", podczas którego spotkają się z najlepsi polscy sportowcy i najlepsi eksperci w kraju. Kongres to odpowiedź na potrzeby współczesnego sportu, zawodników i trenerów. - W programie znajdą się cztery precyzyjnie zaplanowane bloki, które będą dostępne online. Będziemy mówić m.in. o sile psychicznej, o kryzysach psychicznych w sporcie oraz o wspieraniu rozwoju młodych sportowców - wymienia Jakub B. Bączek, który jest także ambasadorem Kongresu. - W gronie prelegentów znajdą się brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym z Rio de Janeiro Oktawia Nowacka, wielokrotna mistrzyni Europy i mistrzyni świata trzech federacji w boksie zawodowym oraz kick-boxingu Iwona Guzowska, niewidomy pływak, wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro Wojciech Makowski i wielu innych. 

Jakub B. Bączek Jakub B. Bączek

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jakub B. Bączek (ambasador Kongresu Zdrowia Psychicznego, wykładowca MBA, trener mentalny mistrzów świata i olimpijczyków)

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 15.20

kul/kor