Legalna Kultura - poznaj prawa twórców, bądź uczciwym odbiorcą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 07:43
- Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pobiera pliki w sieci bezprawnie. To jest kradzież - mówił Paweł Rojek z fundacji Legalna Kultura. Ruszyła nowa kampania edukacyjna, dotycząca własności intelektualnej. 
Warto znać prawa twórców kultury
Warto znać prawa twórców kulturyFoto: shutterstock.com/Dean Drobot

- Z badań wynika, że najczęściej podrabianymi produktami na polskim rynku są miód i oliwa z oliwek, chodzi o rozcieńczanie, zmianę składu. Prawdopodobnie nawet nie zdajemy sobie też sprawy z tego, jak wielka jest skala podrabiania na rynku leków - wyliczał Paweł Rojek z fundacji "Legalna Kultura". - Wykonywanie oryginalnych produktów wiąże się z kosztami, oszczędza się więc nie tylko na składnikach, ale także na reklamie, wykorzystując cudze pomysły - wyliczał gość Czwórki. 

Fundacja Legalna Kultura od lat działa na rzecz twórców kultury. Pomagają zrozumieć prawa autorskie, wyjaśniają zawiłości, edukują jak nie zostać piratem. Wspólna kampania Fundacji Legalna Kultura i Mety ma na celu zachęcenie do czujności wobec internetowych oszustów i zapewnienie użytkownikom dostępu do rzetelnych informacji na temat podrabiania i piractwa. Jej organizatorzy zaplanowani jej realizację w mediach społecznościowych. 

Sprawdź także:

- Najważniejsze jest to, by być świadomym konsumentem - zaznaczał gość Czwórki. Jak tłumaczył, dostęp do legalnych źródeł jest dziś niezwykle prosty, może też być niedrogi, m.in. dzięki serwisom streamingowym. - Wybuch pandemii spowodował wzrost piractwa, ale z drugiej strony, pojawiło się wówczas wiele takich portali, które dały ludziom wybór i łatwość dostępu do cyfrowych treści. Mamy serwisy poświęcone muzyce rozrywkowej, klasycznej, filmom, ale też spektaklom teatralnym. Warto jednak pamiętać, że też nie wszystkie serwisy są legalne - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
15:05 prawa autorskie_PR4_AAC 2023_04_05-15-18-05.mp3 Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł w internecie? (Czat Czwórki) 

Jak tłumaczył Paweł Rojek, kradzież dóbr kultury z sieci właściwie nie różni się od tej ze sklepowych półek. - Najważniejsza jest edukacja, bo wielu ludzi nieświadomie korzysta z nielegalnych źródeł - mówił gość Czwórki. - Z badań wynika, że osoby te nierzadko nie wiedzą, że robią coś nielegalnie, gdyby miały taką świadomość, uniknęłyby tego - zaznaczał. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Paweł Rojek (fundacji "Legalna Kultura")

Data emisji: 05.04.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

 

 

Czytaj także

Domena publiczna. Co wolno nam ściągać z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 12:53
- Domena publiczna to wszystkie te utwory, zasoby kultury, co do których nie ma wątpliwości, że możemy z nich korzystać w dowolny sposób - tłumaczyła Ewa Majdecka z Centrum Cyfrowego.
rozwiń zwiń