Polskie Radio
Section05
prawa autorskie

Dzieła Gałczyńskiego, Tuwima, Makuszyńskiego trafiły do domeny publicznej. Co to znaczy?

Minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego. A to oznacza, że dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej, czyli każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura społeczeństwo prawa autorskie domena publiczna Konstanty Ildefons Gałczyński Julian Tuwim Kornel Makuszyński Tomasz Miara Trójka Instytut Książki

Szef Izby Wydawców Prasy: to zrównanie naszych praw z pozostałymi producentami

- Gdy powstaje publikacja prasowa, autorowi należy się honorarium. Żeby jednak to dzieło dotarło do czytelników, wydawca musi ponieść określone nakłady. Z tego tytułu wszystkim producentom przysługuje pewien zwrot nakładów, zwrot części zysków tych, którzy zarabiają na dalszej publikacji tego dzieła; wszystkim z wyjątkiem wydawców prasowych - mówił w Dwójce Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy i jeden z organizatorów kampanii "NaUczciwychWarunkach.pl".
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie dyrektywa UE prasa Dwójka KULTURA Paweł Siwek

Większość artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu. Czas na zmiany

- Ze streamingu korzysta ponad 65 procent Polaków. Jest to główne źródło korzystania z muzyki. Jednocześnie obecnie nie wszyscy artyści są z tego tytułu wynagradzani. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku okazało się, że 52 proc. artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu, a 26 proc. otrzymuje poniżej 100 euro rocznie - mówiła w Dwójce Agnieszka Parzuchowska-Janczarska, dyrektor Związku Artystów Wykonawców STOART.
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie Paweł Siwek Dwójka

"Wolne lektury", czyli darmowe legalne książki online

"Wolne lektury" to biblioteka wyjątkowa – jest czynna przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu i możemy z niej korzystać, gdziekolwiek się znajdujemy. Projekt internetowy prowadzony przez Fundację "Nowoczesna Polska" zebrał na swojej stronie 5925 utworów literackich w postaci e-booków i audiobooków. Wiele nowych pozycji dołączyło do tego grona wraz z nadejściem nowego roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka KSIĄŻKA literatura internet online prawa autorskie Tadeusz Borowski digitalizacja domena

Biznes wzmocniony designem. Trwają prace nad ustawą o prawach własności przemysłowej

W 2020 roku - mimo pandemii - do Urzędu Patentowego RP wpłynęło tyle samo zgłoszeń wzorów przemysłowych co w 2019 r., a z danych Urzędu Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej wynika, że Polska nieprzerwanie od 2019 r. plasuje się na 4. pozycji pod względem liczby zgłoszeń wzorów przemysłowych, zaraz za Niemcami, Włochami i Francją.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prawa autorskie Ministerstwo Rozwoju

Opłata reprograficzna. Joanna Kos-Krauze: wsparcie i rekompensata dla twórców

- Te pieniądze mają być przeznaczone na stworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał wszystkich twórców, tak by mieli równy dostęp do opieki społecznej czy funduszu emerytalnego - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Kos-Krauze, reżyser, dokumentalistka, o projekcie wprowadzenia opłaty reprograficznej.
Zobacz więcej na temat:  urządzenia mobilne smartfony nowoczesne technologie prawa autorskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wiemy, kiedy rzecznik generalny TSUE opublikuje opinię ws. skargi Polski na dyrektywę UE o prawach autorskich

22 kwietnia przyszłego roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu opublikuje opinię w sprawie skargi Polski na unijną dyrektywę o prawach autorskich. Nowe regulacje, przyjęte wiosną ubiegłego roku, zmieniają zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE prawa autorskie Polska w Unii Europejskiej Europa

"Słowo »przepraszam« byłoby na miejscu". Fogiel o fałszywym oskarżeniu wobec sztabu Andrzeja Dudy

- To nie sztab Andrzeja Dudy emitował w Krakowie utwór "Miejcie nadzieję" Zbigniewa Preisnera, tylko uczestnicy innego zgromadzenia; rozumiemy prawo artysty do wyrażania poglądów, ale słowo "przepraszam" byłoby tu na miejscu - powiedział w poniedziałek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo prawa autorskie Andrzej Duda polityka Radosław Fogiel Zbigniew Preisner