Jak zostać stewardessą? "To nie praca dla wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 19:09
Linie lotnicze oczekują od kandydatów minimum średniego wykształcenia, czasem wymagane jest wykształcenie kierunkowe, choć funkcjonują też specjalne kursy, które przygotowują do tego zawodu. - To nie jest praca dla wszystkich, ale jeśli uda nam się ją zdobyć, daje ogromną satysfakcję - mówił Darek, szef personelu pokładowego. 
Praca na pokładzie samolotu - kto się w niej odnajdzie?
Praca na pokładzie samolotu - kto się w niej odnajdzie?Foto: Shutterstock.com/Kostiantyn Voitenko
  • Kto odnajdzie się w pracy na pokładzie samolotu?
  • Liczy się praca w zespole - co jeszcze trzeba umieć?
  • jak wygląda szkolenie do pracy stewardów?

Zanim zdecydujemy się na taką pracę, powinniśmy upewnić się, że to będzie nam odpowiadać. Ten zawód wiąże się z podróżowaniem, ale i pobytami poza domem. Zdecydujmy też, jaki model linii lotniczych chcemy obrać: low-cost, w których będziemy latać na krótkie trasy czy standardowe - takie, w których będziemy znikać na kilka dni - mówił w rozmowie z Czwórką Darek, szef personelu pokładowego. Dopiero potem warto zacząć przeglądać oferty pracy.

Dla kogo jest praca stewarda?

O tym zawodzie najczęściej marzą ludzie, którzy nie znoszą nudy i chcą, by każdy dzień pracy był inny. - Przeczytajmy profil przyszłego pracodawcy, sprawdźmy czy to, co nam oferuje będzie nam odpowiadało - tłumaczył gość Czwórki. Podczas rozmów o pracę warto wykazać się zaangażowaniem i umiejętnością działania w zespole. - Tzw. teamwork jest niezwykle ważny potem na pokładzie samolotu. Dodatkowym atutem z pewnością będzie doświadczenie w zawodzie - mówił Darek. 

Jakie szkoły trzeba skończyć, by pracować w samolocie?

Linie lotnicze oczekują od kandydatów wykształcenia minimum średniego, czasami wyższego, czasem wymagane jest wykształcenie kierunkowe, choć funkcjonują szkoły policealne i kursy, które przygotowują do tego zawodu. - Jest program szkolenia, są testy cząstkowe, egzaminy główne. Trzeba oczywiście znać wszystkie procedury bezpieczeństwa, ale liczą się także tzw. kompetencje miękkie - mówił gość Czwórki. - Kurs jest bardzo intensywny, przypomina studia, zawiera m.in. branżowe słownictwo i język angielski. Jednak, jeśli komuś zależy, to da radę, a to ogromna satysfakcja - podkreślał. 

Posłuchaj
05:22 _PR4_AAC 2023_06_28-15-38-24.mp3 Jak zostać stewardessą i kto odnajdzie się w tej pracy? (Czat Czwórki) 

"Praca , która daje satysfakcję"

Niektóre linie lotnicze oferują wypłaty już na poziomie szkolenia. - Nie wszystkie jednak to robią, więc warto przeprowadzić wcześniej research. Po takim szkoleniu będziemy z pewnością bardziej pewni siebie nawet, jeśli nie uda nam się dostać wymarzonej pracy - zaznaczał. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.06.2023

Godzina emisji: 15.45

kd

Czytaj także

Zespół w trasie koncertowej - jak to wygląda od kulis? "W tej pracy trzeba kochać ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 21:59
- To specyficzny tryb pracy i życia. Jestem w stanie zadbać o całą trasę koncertową zespołu: rezerwowanie terminów, noclegi dla artystów, sprzedaż biletów przed i podczas wydarzenia - mówił Bartek Borówka, który pomaga w organizowaniu eventów muzycznych.
rozwiń zwiń