Polskie Radio
Section05
samolot

Wanda Modlibowska. Pilotka, rekordzistka, opozycjonistka

19 listopada 1909 roku urodziła się Wanda Modlibowska. Była jedną z nielicznych w II Rzeczpospolitej pilotek i wielokrotnie biła rekordy w lotach szybowcowych. Podczas II wojny światowej wykazała się odwagą, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Przez swoją konspiracyjną działalność, po wojnie stała się obiektem komunistycznych represji.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo samolot II Rzeczpospolita II wojna światowa Powstanie Warszawskie PRL historia warszawy Ural Rząd RP na Uchodźstwie

Eurofighter Typhoon zamiast F-35? Turcy pilnie potrzebują nowych samolotów po odmowie sprzedaży F-35

Turcja planuje zakup 40 myśliwców Eurofighter Typhoon - zapowiedział turecki minister obrony narodowej Yasar Guler.  To efekt odmowy przez USA sprzedaży myśliwców V generacji F-35, jako kary za to, że Ankara kupiła rosyjskie rakiety przeciwlotnicze S-400, narażając w ten sposób systemy obronne całego NATO. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT samolot broń Turcja airbus GOSPODARKA

CPK to nie tylko lotnisko. W projektach są tysiące kilometrów linii kolejowych i dróg

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) jest planowanym węzłem komunikacyjnym, który ma połączyć różne środki transportu w Polsce. To ambitny projekt, który obejmuje zarówno transport lotniczy, kolejowy, jak i drogowy. A także dodatkowe 200 mld złotych dla polskiego budżetu, w ciągu 30 lat od jego ukończenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura POLSKA centralny port komunikacyjny kolej transport samolot

Rosja: antyizraelskie zamieszki na lotnisku. Służby zatrzymały kilkadziesiąt osób

60 osób zostało zatrzymanych po zamieszkach na lotnisku w Machaczkale, głównym mieście Dagestanu - w większości muzułmańskiego regionu na rosyjskim Kaukazie Północnym - podała agencja Reuters. Zajścia o wydźwięku antyizraelskim wybuchły po pogłoskach o przylocie samolotu z Izraela.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja samolot Izrael Żydzi Dagestan Kaukaz Północny zamieszki przemoc antysemityzm policja islam