Polskie Radio
Section05
samolot

CPK i szybka kolej. Jest pierwszy wniosek o decyzję środowiskową

Spółka Centralny Port Komunikacyjny złożyła wniosek o tak zwaną decyzję środowiskową dla budowy 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Łodzi. Wcześniej spółka ogłosiła wariant inwestorski dla tej inwestycji. Wniosek, to pierwszy etap procesu zgód i pozwoleń związanych z budową nowej linii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport centralny port komunikacyjny kolej PKP transport publiczny samolot inwestycje POLSKA społeczeństwo infrastruktura

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  astronautyka kosmos fizyka matematyka Rosja ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo

Dziś zatwierdzenie umowy na samoloty FA-50. Uroczystości z udziałem prezydenta i szefa MON

W bazie lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim zostanie zatwierdzona umowa na dostawę polskim siłom powietrznym samolotów FA-50. To południowokoreańskie lekkie maszyny bojowe, które zastąpią poradzieckie myśliwce MIG-29. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, a także wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak samolot armia siły zbrojne Andrzej Duda

Francuscy kontrolerzy lotu zapowiedzieli strajk. Ponad tysiąc odwołanych połączeń, w tym kilka do Polski

We Francji w piątek odbędzie się wielki strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Odwołano ponad tysiąc połączeń, w tym kilka lotów do Polski. Francuskie związki zawodowe kontrolerów lotu domagają się podwyższenia płac w związku z inflacją, a także utworzenia nowych miejsc pracy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja samolot strajki lotnictwo

Wyjątkowe znalezisko na dnie Zalewu Szczecińskiego. Pod wodą spoczywa wrak samolotu USA strąconego w 1944 r.

Aleksander Ostasz, dyr. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, poinformował, że w Zalewie Szczecińskim zlokalizowano wrak samolotu. Są to najprawdopodobniej szczątki amerykańskiego bombowca B-17G zestrzelonego w 1944 roku. Samolot miał prowadzić całą formację bombowców nad fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony zachodniopomorskie Szczecin samolot HISTORIA USA

Autonomia w lotnictwie? Kiedy możemy się spodziewać bezzałogowych samolotów?

Po wizjonerskich autonomicznych samochodach przyszła pora na zautomatyzowane lotnictwo. Nad stworzeniem odpowiedniego układu w śmigłowcach pracuje obecnie m.in. zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej. Czy statki pasażerskie bez pilota na pokładzie staną się wkrótce rzeczywistością? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka lotnictwo samolot samoloty autonomiczny Witold Lazar Politechnika Warszawska

Cios w serce Ameryki. 21. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

Samolot zniknął z radarów nad Morzem Bałtyckim. Szwedzkie służby znalazły szczątki wraku

Prywatny odrzutowiec Cessna 551, który leciał z Hiszpanii do Kolonii w Niemczech, rozbił się u wybrzeży Łotwy. Z załogą kontakt został utracony jeszcze nad Francją. W związku z nietypową trajektorią lotu maszynie towarzyszyły myśliwce niemieckie i duńskie. Samolot minął przestrzeń powietrzną niemiecką, duńską, następnie szwedzką. Potem znalazł się nad łotewskimi wodami terytorialnymi, gdzie zniknął z radarów.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Hiszpania Niemcy samolot ŚWIAT Europa Morze Bałtyckie

Trudny sezon wakacyjny dla portów lotniczych. Lotnisko Chopina radzi sobie jednak bardzo dobrze

Lotnisko Chopina na tle innych europejskich lotnisk - borykających się z opóźnieniami i brakami personelu - w szczycie sezonu wakacyjnego radzi sobie bardzo dobrze - mówi prezes PPL Stanisław Wojtera. To tylko potwierdza, że dobrą decyzją było utrzymanie zatrudnienia pomimo kryzysu pandemicznego - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lotnictwo samolot port lotniczy Warszawa infrastruktura