Polska myśl techniczna. Mamy klimat dla innowacyjności?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 19:50
Projektor filmowy, kamizelka kuloodporna, hologram czy lampa naftowa - łączy je to, że zostały wynalezione przez Polaków. Niedawno zaś świat obiegła wiadomość o kolejnym projekcie polskiego naukowca: dr Rafał Dylewski z Politechniki Warszawskiej skonstruował B-Droida, czyli sztuczną pszczołę.
Audio
  • Polski klimat dla innowacyjności - rozmawiają dr Rafał Dalewski, Robert Jarzynka, a także Piotr Psyllos i Jakub Kapiczewski (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Robert Jarzynka Jeśli ktoś wymyśli coś genialnego najczęściej chce się tym podzielić ze światem. A to już eliminuje go z dalszej możliwości posiadania tego na własność. W przypadku zgłoszeń wynalazków jedną z przesłanek jest bowiem "przesłanka nowości".

B-Droid to pierwsze na świecie autonomiczne urządzenie latające, które może zapylać rośliny. - Program komputerowy steruje całym jego funkcjonowaniem: znajduje kwiaty, wysyła robota, a ten zbiera pyłek i przenosi na inne kwiaty - mówił w Czwórce dr Dylewski. Opowiadał także jak dokładnie funkcjonuje B-Droid, zdradził historię jego powstawania i mówił o swojej drodze "od pomysłu do patentu".

Zaś jak przekonywał prawnik Robert Jarzynka proces ten może być skomplikowany i długotrwały. - Pomysłów na wynalazki jest dużo, ale późniejsze przygotowanie strategii ochrony intelektualnej wymaga zestawienia dużej liczny elementów. Dlatego już na wczesnym etapie wdrażania swojego wynalazku naukowiec powinien być dość świadomy, jakie działania powinien podjąć, chodzi m.in. o takie elementy, jak publikacja artykułu o tym wynalazku - mówił ekspert.

Czytaj także: Jesteś wynalazcą? Sprawdź, jak opatentować swój pomysł <<<

Jak dokładnie przebiega taka "droga od pomysłu do wynalazku", jak chronić swoje patenty i o czym trzeba pamiętać, by wynalazek okazał się strzałem w dziesiątkę? O tym rozmawialiśmy w programie "Czat Czwórki". W programie wypowiadali się także m.in. Piotr Psyllos, młody wynalazca, który stworzył sztuczne oko i Kuba Kapiczewski z Dziennika gazety Prawnej, który opisuje najciekawsze wynalazki polskich naukowców.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotował: Michał Piwowarek

Gość: dr Rafał Dalewski (konstruktor B-Droida, Politechnika Warszawska), Robert Jarzynka (Kancelaria prawno-patentowa Jarzynka i Wspólnicy, organizatorzy Konkursu Na Pomysł)

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/kul