Niematerialne dziedzictwo. Jak je chronić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 17:00
Zjawiska niematerialne są ulotne, dlatego warto je chronić w szczególny sposób. Narodowy Instytut Dziedzictwa już po raz trzeci uroczyście wpisał kolejne "dobra" na Krajowa Listę UNESCO.
Audio
  • Krakowska koronka klockowa, tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej oraz Barbórka - co jeszcze znalazło się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? (Czat Czwórki/Czwórka)
Andrzej Pawlak, prekursor wskrzeszonego po latach plecionkarstwa, prezes honorowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich
Andrzej Pawlak, prekursor wskrzeszonego po latach plecionkarstwa, prezes honorowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich Foto: Czwórka/Anka Depczyńska

Czytaj także
górnicy 1200.jpg
Ślonsko godko - uczy historii i nadąża za rzeczywistością

Wśród nich są m.in. turki grodziskie, wyścigi kumoterek, kolędowanie dziadów noworocznych, krakowskie koronki klockowe i kilkanaście innych tradycji ludowych z różnych regionów Polski - w tym także tradycje kulturowe Biskupizny. - To wynika z przestrzeni wieków i ze sposobu zarządzania - opowiada Sebastian Czwojda, burmistrz Krobi. - Chłopi mieli większą swobodę, mogli tworzyć odrębną kulturę, na przykład stroje, które do dziś przekazywane są z pokolenia na pokolenie - mówi.

Co jeszcze wydarzyło się na Gali Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego - tym w materiale Ani Depczyńskiej.


Czytaj także
kapelusz kobieta 1200x660.jpg
Czas kapeluszy - nakrycia głowy królują na salonach i ulicach?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Czy historia kręci jeszcze młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 19:00
Lekcje historii są nudne - twierdzą uczniowie. Ale są też tacy, dla których wyprawy do przeszłości są największą atrakcją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosztowne zachcianki. Czy Polaków stać na luksus?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 17:33
W Polsce rośnie w siłę pokolenie tzw. "Henryków". Henry, to skrót od angielskiego określenia "High Earner Not Rich Yet". Ponad połowa przedstawicieli "Henryków" lubi gadżety i nowinki technologiczne, i uważa, że ułatwiają one życie.
rozwiń zwiń