Kosztowne zachcianki. Czy Polaków stać na luksus?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 17:33
W Polsce rośnie w siłę pokolenie tzw. "Henryków". Henry, to skrót od angielskiego określenia "High Earner Not Rich Yet". Ponad połowa przedstawicieli "Henryków" lubi gadżety i nowinki technologiczne, i uważa, że ułatwiają one życie.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Średnia płaca wynosi w Polsce wynosi 4473 zł brutto - w Niemczech jest cztery razy wyższa. Sytuacja wygląda ciekawe, kiedy przyjrzymy się statystykom. Okazuje się, że towary w naszym kraju są jednymi z najtańszych w Unii Europejskiej, jednocześnie Polska jest także krajem, w którym równie niskie są... zarobki. - Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc pod kątem wysokości zarobków, co oznacza, że biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej stać nas na znacznie mniej, niż mieszkańców krajów Europy Zachodniej - mówił Jakub Jugo ekspert platformy MAM. 

Co ciekawe, poziom zadowolenia Polaków jest na podobnym poziomie, jak Brytyjczyków, czy Niemców, gdzie opłaty są relatywnie niższe, co oznacza, że prawdopodobnie nie łączymy naszego zadowolenia z finansami - opowiadał ekspert.

Marek Zuber Kiedyś najbogatsi posiadali majątek szacowany na biliony dolarów. Dziś najbogatszy człowiek nie ma nawet stu

Co napędza popyt w naszym kraju? Co sprawia, że niezależnie od zarobków i zdrowego rozsądku inwestujemy w nowe technologie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: w nagraniu rozmowy z Anną Depczyńską Jakub Jugo ekspert platformy MAM, goście w studiu: Anna Miotk (medioznawczyni), Marek Zuber (ekonomista), Andrzej Tucholski (psycholog biznesu z SWPS)

Data emisji: 13.11.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/kul

Czytaj także

Polak na finansowym rynku. Jak radzimy sobie z pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 17:05
- Brakuje nam wyobraźni, nie planujemy finansów. Wydaje nam się, że jeśli dostajemy pensję co miesiąc, zarządzanie środkami w obrębie 30 dni jest wystarczające. Dlatego zaskakują nas wakacje, czy święta - przekonuje Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przepisy. Jak zmieni się polska bankowość?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 18:48
W wyniku unijnych przepisów na polski rynek bezgotówkowych transakcji wkraczają instytucje, które nie są bankami. Będą one mogły zarządzać finansami klientów, racjonalizować ich wydatki, podpowiadać rozwiązania. Czy to bezpieczne i jak zmieni się oblicze polskiej bankowości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malediwy. "Bezludna wyspa za przystępną cenę"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 17:30
- Jeśli ktoś leci na Malediwy z plecakiem, powinien wybrać sobie jedną wyspę jako bazę wypadową, z której będzie ruszał na dalsze wyprawy. Na przykład na bezludną wyspę - zachęcają Marta Cwalina-Śliwińska i Łukasz Śliwiński.
rozwiń zwiń