Co daje nam humor?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 19:07
Gdy tylko pojawiła się pandemia, pojawiły się również strony z memami i żartami. Dla jednych nie na miejscu i obrażające, innych bawiły i odwodziły od smutnej rzeczywistości. Czy w poważnych sytuacjach humor jest dobrym wyjściem? 
Audio
  • Humor - pomaga w najtrudniejszych chwilach (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/michaeljung

ptaki gołębie karmnik jedzenie kradzież 1200.jpg
Jak pandemia wpływa na miejskie zwierzęta?

Memy w służbie ekologii

Pomaga nam radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Neutralizuje napięcia, dodaje energii i endorfin. Dystans i możliwość odreagowania złych emocji, są szczególnie ważne w trakcie pandemii. Profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przekonuje, że humor można z powodzeniem wykorzystać np. w ochronie przyrody. - Przyglądając się popularności memów, zaczęliśmy się zastanawiać, czy jest to wyłącznie rozrywka, czy być może z ich pomocą można przekazać informację, która zostanie przekazana dalej. Kiedy połączyliśmy żart z informacją o zagrożonych gatunkach, okazało się, że dociera ona do większej grupy odbiorców - mówił naukowiec.

młodzież samochód podroż wycieczka 1200.jpg
Czy ekologia zmieni branżę motoryzacyjną?

Niosą radość w kryzysowych momentach

Jak przekonuje Michał Brańka z Fundacji Czerwone Noski humor potrzebny jest też tam, gdzie nie ma powodów do śmiechu. Międzynarodowa Fundacja zajmuje się niesieniem radości tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Na co dzień wspierają dzieci w szpitalach, personel medyczny, odwiedzają wioski dla uchodźców. - Staramy się być tam, gdzie ten humor jest najbardziej potrzebny. Staramy się go dostarczać. Jesteśmy z ludźmi w najtrudniejszych momentach i nie chodzi tu tylko o śmiech, chcemy dać ludziom trochę wytchnienia - opowiadał.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 21.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Egzotyczne wakacje zawieszone. Jak wypoczywać lokalnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:41
Polskie lotniska do mninimum ograniczyły swoje rejsy. Nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą rejsy turystyczne. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i styl podróżowania, a wakacje za pasem. Czy nauczymy się wypoczywać lokalnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:49
Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie kultura popandemiczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:36
Wśród artystów trwa dyskusja, jak świat kultury będzie wyglądał po pandemii. Zabraknie na pewien czas muzycznych festiwali, imprez masowych i dużych koncertów. Kto najbardziej na tym ucierpi? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czemu decydujemy się na autodestrukcyjne zachowania?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:32
Dlaczego w chwilach kryzysu uciekamy w alkohol, zamiast porozmawiać z bliskimi, po rozstaniu "stalkujemy" byłą sympatię i szukamy na jej zdjęciach nowego partnera/partnerki? Skąd w nas tendencje do zachowań, które ewidentnie nam nie pomagają, lecz szkodzą, a i tak się na nie decydujemy?
rozwiń zwiń