Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:49
Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
Audio
  • Doktor Wojciech Paczos o ekonomicznych skutkach epidemii. Kto najbardziej ucierpi na kryzysie? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Kto najmocniej odczuje kryzys?

Sytuacja zmienia się na tyle dynamicznie, że przewidywania ze stycznia w kwietniu są zupełnie nieaktualne. Branże najbardziej dotknięte pandemią to gastronomia, hotelarstwo, transport. W tych branżach już widoczny jest spadek rzędu 80-90 procent. To przekłada się na pensje pracowników i to, czy w ogóle zachowają swoje posady. W Stanach Zjednoczonych od początku marca do połowy kwietnia zwolniono 22 miliony osób. To więcej niż suma wszystkich osób zatrudnionych w Polsce. 

Drożeje żywność, w dół ceny RTV i AGD

Jak mówił ekonomista Kamil Fejfer koronawirus działa na gospodarkę z dwóch stron. Z jednej - większość usług zamrożona jest dla klientów, z drugiej nie nabywamy produktów i usług, bo nie mamy do nich dostępu. Jedne produkty, jak ceny mieszkań czy sprzęt RTV i AGD tanieją, inne, jak ceny żywności (pośrednio ma na to wpływ susza) rosną. Niektóre kraje rezygnują z eksportu, by zachować ciągłość dostaw żywności na rynku wewnętrznym. 

Czterostopniowy plan rozmrażania gospodarki

Doktor Wojciech Paczos, ekonomista z Uniwersytetu z Cardiff, współpracownik  Uniwersytetu Nauk Ekonomicznych PAN i współtwórca grupy eksperckiej "Dobrobyt na Pokolenia" razem z Pawłem Bukowskim z London School of Economics stworzyli czteroetapowy plan rozmrażania polskiej gospodarki. Na czym polega? To, jak opisują: hibernacja (w której znajdujemy się obecnie), rozruch, odbicie oraz nowa rzeczywistość. - Kluczowe jest zrozumienie, że na każdym z etapów czekają nas inne zagrożenia i inne zadania - komentował współtwórca planu dr Paczos. 

Projekt tarczy wymaga radykalnych działań

- Powodzenie każdego z nich będzie zależało od tego, jak udało się wykonać etap poprzedni i co jest zaplanowane na etap następny. Dlatego postanowiliśmy podzielić plan na cztery fazy. Na etapie, w którym znajdujemy się teraz, jest utrzymanie gospodarki w takim stanie, by po jej rozmrożeniu wróciła do takiego stanu, w jakim ją zastaliśmy gdy nadeszła epidemia. Na ten moment musimy robić wszystko, by utrzymać gospodarkę przy życiu. To nie jest czas na oszczędzanie i na ten temat jednym głosem mówią ekonomiści na całym świecie - tłumaczył. 

Jakie działania będziemy musieli podjąć w ramach następnych kroków? O tym w rozmowie z ekspertem.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kamil Fejfer (publicysta ekonomiczny), dr Wojciech Paczos (ekonomista, Uniwersytet w Cardiff, Uniwersytet Nauk Ekonomicznych PAN, współtwórca grupy eksperckiej "Dobrobyt na Pokolenia")

Data emisji: 28.04.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Specjaliści od efektów specjalnych - tak działa kino

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 12:00
Świat, jaki malujemy dźwiękiem bardzo mocno działa na wyobraźnię. Dźwięki mogą wywołać uczucie głodu, sytości, sprawić, że jesteśmy smutni, bądź radośni. W filmach dźwięk jest szczególnie ważny, dlatego musi być odpowiednio dobrany, nagrany i zmontowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzotyczne wakacje zawieszone. Jak wypoczywać lokalnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:41
Polskie lotniska do mninimum ograniczyły swoje rejsy. Nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą rejsy turystyczne. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i styl podróżowania, a wakacje za pasem. Czy nauczymy się wypoczywać lokalnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawius na rynku pracy. Jak się przebranżowić?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 22:39
W Polsce obawy pracowników o własne posady są według badań największe od lat. Wiele osób staje przed perspektywą utraty pracy w związku z pandemią.
rozwiń zwiń