Egzotyczne wakacje zawieszone. Jak wypoczywać lokalnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:41
Polskie lotniska do mninimum ograniczyły swoje rejsy. Nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą rejsy turystyczne. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i styl podróżowania, a wakacje za pasem. Czy nauczymy się wypoczywać lokalnie?
Audio
  • Wakacje poza domem? Tak, ale lokalnie (Czat Czwórki)
  • Slowcation. Wakcje blisko domu. Najciekawsze miejsca w Polsce poleca Aleksandra Klonowska-Szałek, twórczyni platformy Slophop, autorka książki „Nie sypiam byle gdzie. Kompendium nieśpiesznego podróżnika”)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap
Przyzwyczailiśmy się do wycieczek zagranicznych all-inclusive. Egzotyczne kierunki podróży dla wielu Polaków też były w zasięgu możliwości. Trekking w Himalajach, zwiedzanie Wietnamu, wyprawa do Ameryki Południowej czy Afryki – świat się dla nas otworzył. Wielu z nas przestała wystarczać chatka pod Radomiem czy ogródek działkowy. Czy w dobie pandemii i po niej nauczymy się wypoczywać lokalnie, w Polsce, u przyjaciół, nad morzem, w polskich górach? 

Białowieski Park Narodowy

Jak mówi Jan Mencwel z Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz" jednymi z najlepszych miejsc na wypoczynek w Polsce są puszcze. Mniej popularne niż morze i góry miejsce o ogromnym zasięgu, które możemy eksploatować podczas wędrówek pieszych czy rowerowych. Teren znajduje się na wielokulturowym Podlasiu, który jest ośrodkiem czterech różnych religii z tatarskim meczetem w Krusztnianach. Przebiega tamtędy również szlak Green Velo - opowiadał. 

Poleski Park Narodowy

A jeśli nie Podlasie, to warto wybrać się także na Lubelszczyznę, gdzie blisko przyrody możemy spędzić czas w Poleskim Parku Narodowym. - Przez park prowadzą kilometry drewnianych kładek, bo ten, znajduje się na bagnach. Przyroda jest tam naprawdę niezwykła, królują dzikie jeziora i wyjątkowa roślinność bagienna, znajdziemy tam też nowoczesne campingi - mówił przewodnik. 

Nieodkryte Zachodniopomorskie i Puszcza Błędowska

W województwie zachodniopomorskim rozwija się ogromna sieć dróg rowerowych. Pamiętajmy, że ten region to nie tylko nadmorskie kurorty, ale także wyjątkowe ukształtowanie terenu, jeziora i zabytki ulokowane wewnątrz lądu. Odwiedzając województwo Śląskie warto odwiedzić największy w Polsce obszar lotnych piasków, czyli Pustynię Błędowską. Vouchery w wyjątkowo korzystnych cenach na tzw. wysoki sezon i jesień możemy kupić już dziś. - Na czas pandemii zostały wprowadzone rozwiązania dzięki którym turyści nie muszą rezygnować z urlopów, ale przekładają go na inny termin nic nie tracąc - tłumaczył Robiert Andrzejczyk prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Vouchery gwarantowane są przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Poza terminem klienci mogą zmienić miejsce, w którym planowali wypoczynek na inne mieszczące się w kwocie, którą przeznaczyli na wycieczkę. Jak mówiła socjolog Justyna Pokojska z Uniwersytetu Warszawskiego badania wskazują, że nawet, jeśli sytuacja ulegnie znacznej poprawie Polacy i tak będą zachowywali wstrzemięźliwość jeśli chodzi o podróżowanie i planowanie wakacji z dala od domów. - Nie zmalały nasze apetyty na podróżowanie, ale zachowujemy większą ostrożność. Zwróciliśmy się ku lokalności. Być może pozwoli tam to odkryć jak ciekawa może być najbliższa okolica - mówiła zachęcając do lokalnych wypraw. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Robiert Andrzejczyk (prezes Polskiej Organizacji Turystycznej), 

Data emisji: 23.04.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Jak zostaje się towarzyszką w żałobie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:20
Profesja Anji Franczak w Polsce nie jest dobrze znana. Inaczej jest w Niemczech, gdzie bycia towarzyszką w żałobie można nauczyć się na specjalnym kursie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus. Czy jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 20:53
W ciągu ostatnich dwóch dekad przez świat przetoczyło się kilka groźnych epidemii. Ptasia grypa, świńska grypa, SARS, ebola, wirus Zika - nad wszystkimi udało się zapanować. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specjaliści od efektów specjalnych - tak działa kino

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 12:00
Świat, jaki malujemy dźwiękiem bardzo mocno działa na wyobraźnię. Dźwięki mogą wywołać uczucie głodu, sytości, sprawić, że jesteśmy smutni, bądź radośni. W filmach dźwięk jest szczególnie ważny, dlatego musi być odpowiednio dobrany, nagrany i zmontowany.
rozwiń zwiń