Czekolada. Do kolumbijskiej dżungli po... ziarna kakaowca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 19:05
Wielu z nas lubuje się w kolumbijskiej kawie arabika. W Kolumbii podobno rosną najlepsze jej ziarna, ale okazuje się, że tym, co najchętniej piją mieszkańcy tego kraju, nie jest wcale kawa, ale kakao. Kolumbijskie odmiany kakaowca są doceniane przez smakoszy czekolady, dlatego Tomasz Sienkiewicz i Krzysztof Stypułkowski postanowili wybrać się do Kolumbii i sprowadzić najlepsze gatunki kakao do Polski. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Hans Geel

tort ciasto czekoladowe maliny shutter 1200 Alexandra Harashchenko.jpg
Tortologia - współczesna nauka o artefaktach, jakimi są torty

Kakaowce można znaleźć bliżej, bo w Etiopii, jednak jak mówią goście audycji, ziarno kakaowe pochodzi z Ameryki Południowej i właśnie tam najlepiej pojechać i poszukać jego najlepszych odmian. Kolumbia raczej nie kojarzy się dobrze. Wszyscy znamy historię Pablo Escobara i karteli narkotykowych, które mają wpływ na reputację tego kraju.


Posłuchaj
10:32 Czwórka/ Czat Czwórki - Kakao 23.02.2021.mp3 Tomasz Sienkiewicz i Krzysztof Stypułkowski opowiadają o swojej wyprawie po ziarna kakao do Kolumbii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

 - Do wyprawy nie przygotowywaliśmy się jakoś mocno teoretycznie - opowiadają goście audycji. - Dopiero lecąc tam, zaczęliśmy czytać, że faktycznie jest to kraj niebezpieczny, szczególnie obrzeża Kolumbii. Prowincje położone w dość głębokiej dżungli są opanowane cały czas przez mafię narkotykową i jeszcze siedem lat temu panowała tam tak naprawdę wojna domowa.

Jak przyznają, na miejscu było trochę stresu. - Było dziwnie, gdy już niedaleko celu, stanęliśmy w środku dżungli i dalszą część drogi musieliśmy pokonywać na piechotę w totalnej ciemności. Telefony komórkowe służyły nam za latarki - mówią. - Przeprawialiśmy się przez jakiś strumyk, idąc nie wiadomo dokąd. Natomiast warto było poznać tych ludzi, dowiedzieć się i zobaczyć, jak wygląda uprawa kakao.


kolumbia miasto mieszkanie shutterstock 1200.jpg
Kolumbia - tam drzwi do domów otwiera portier

Posłuchaj także:

Na miejscu spotkali się bezpośrednio z plantatorem kakaowca i odwiedzili zakłady, które się nazywa kooperatywa. - Oni tam skupują od rolników ziarno i mają olbrzymią wiedzę na temat uprawy kakaowca. Ich celem jest również edukacja plantatorów. Wiele się tam nauczyliśmy. Między innymi tego, że kakaowiec musi rosnąć w cieniu innych drzew, a ich obecność dobrze wpływa na uprawę tych dobrych gatunków - mówią. - Powinny rosnąć w dość naturalnych warunkach. Drzewka kakaowca często rosną na bardzo stromych zboczach i trzeba się nachodzić, żeby to pozbierać.

Źr. Youtube/ Chocolat - party preparations

Posłuchaj także:

Najbardziej popularne na świecie forastero, pochodzi z Afryki i stanowi 80% upraw światowych, jednak nie jest to odmiana szczególnie ceniona przez smakoszy. Te najbardziej uznane gatunki jak criollo czy trinitario muszą mieć odpowiednie warunki i rosną między innymi w Kolumbii. Ich jakość ma bezpośredni wpływ na smak wyrobów czekoladowych.

- Cieszymy się, że są tacy farmerzy jak Miguel, którzy dbają o jakość, którzy szukają i cały czas utrzymują przy życiu te czasem mało wydajne, ale jakże wyjątkowe gatunki - opowiadają. - Trinitario jest cenioną odmianą, bo łączy dwie dobre cechy, zarówno criollo jak i forastero. Stosunkowo łatwo się je uprawia, a jednocześnie ma duży wachlarz smaku i aromatu. Odmian kakao jest wiele, niektóre z ziaren idą w stronę delikatnej korzenności i przypraw, a inne z kolei w stronę cytrusów i kwaśnych aromatów.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Tomasz Sienkiewicz, Krzysztof Stypułkowski (Manufaktura Czekolady)

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 16.13

aw