Ulubione lody Bidena i burgery Obamy - co jedzą prezydenci?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:13
Zwyczaje kulinarne mieszkańców amerykańskiego Białego Domu są przeróżne. Joe Biden ma swój ulubiony smak lodów, Barack Obama wybrał się na kolację z mistrzem kulinarnym Anthonym Bourdainem, ale prawdziwą foodie była Jackie Kennedy. To ona zaprosiła po raz pierwszy do posiadłości francuskiego szefa kuchni. 
W jednej z francuskich gazet ukazało się zdjęcie, na którym prezydent USA delektuje się lodami
W jednej z francuskich gazet ukazało się zdjęcie, na którym prezydent USA delektuje się lodamiFoto: Shutterstock.com/S. Pech

hamburger 1200.jpg
Wegedyski zamiast wegeburgerów. Bezmięsne produkty o mięsnych nazwach

- Joe Bidden słynie z tego, że kocha lody. To prawdopodobnie jeden z elementów "ocieplania wizerunku" tego polityka, ale nawet podczas kampanii prezydenckiej rozdawał on je swoim wyborcom - opowiadała Natalia Mętrak-Ruda. Jak podkreślała, aktualnie urzędujący prezydent USA nie był jedyny, bo jedzenie pełni "bardzo ważną i ciekawą rolę w kampaniach prezydenckich". - W Polsce, dla odmiany, tego nie widać. Nie wiemy, co jedzą nasi politycy, nie widzimy, jak pozują do zdjęć podczas gotowania. W USA politycy to robią, a to, z jaką potrawą pozują, za każdym razem coś znaczy - dodała. 

Posłuchaj
17:04 2021_02_07-13-15-53.mp3 Ulubione kuchnie prezydentów USA - co jadają tamtejsi politycy? (Sztuka jedzenia/Czwórka) 

awokado 1200.jpg
Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Jak tłumaczyła ekspert, to Jackie Kennedy wprowadziła do Białego Domu kulinarne tradycje. - Była ikoną mody i podobnie było z kuchnią w jej wydaniu. Jej mąż podobno wolał jednak jedzenie bardziej domowe i według niego na stole rządzić powinny "fish and chips". Jednak w Białym Domu zarządzanie kuchnią należy do pierwszych dam. Jej przeciwieństwem miała być Eleanor Roosevelt. Za czasów Rooseveltów jak się wspomina w podawano w tej instytucji najbardziej niesmaczne jedzenie. Kucharka wówczas zatrudniona podobno nie umiała gotować - opowiadała Natalia Mętrak-Ruda. - Sama Jackie Kennedy była na katorżniczej diecie, jedząc wyłącznie ziemniaki i kawior, do tego raz dziennie. Wedle dobrej tradycji nie trzeba usuwać z Białego Domu kucharza, którego przyjmowała do pracy poprzednia para prezydencka, więc francuski kucharz Kennedych pozostał na stanowisku po ich odejściu. Nie był jednak szczęśliwy, bo musiał zrezygnować z francuskich smaków na rzecz bardziej wiejskich potraw - tłumaczyła.

sałatka cezar tofu 1200.jpg
Sałatka Cezar. "Królowa na talerzu jest tylko jedna"

Posłuchaj także:

Podobno Nixon słynął z tego, że co rano jadł serek wiejski z ketchupem, a Ronald Reagan wprowadził na salony żelki. - Był smakoszem, jadł je po kolei, delektując się - mówiła Natalia Mętrak-Ruda. - Politycy chcą pokazać wyborcom, że są do nich podobni. To taka "americana", sytuacje, w których tamtejsi politycy pozują na "zwykłych obywateli". Opowiadała także m.in. o tradycjach kulinarnych rodziny Obamów. - Promowali zdrowy tryb życia i sport, jednak oczywiście Barack Obama ma kilka zdjęć z burgerami, by pokazać, że nie odstaje od większości społeczeństwa - mówiła ekspert. - Gdy ten prezydent odwiedził nasz kraj, w menu znalazły się m.in. jagnięcina, dorsz, czarny bez, czy lody z... natki pietruszki. 

Zobacz także:

Prezydenci USA mają swoje ulubione smaki. - Decyzja o wybraniu konkretnego dania albo smaku jest jednak często ryzykowna. Chodzi o to, by nie pokazać, że wybiera się coś "pod publikę". - Hillary Clinton oznajmiła kiedyś, że wszędzie nosi ze sobą ostry sos, co natychmiast odebrano jako chęć przypodobania się Afroamerykanom. W Stanach Zjednoczonych je się najwięcej produktów mięsnych na jednego obywatela na świecie, dlatego polityk-weganin, prawdopodobnie może zostać uznany za "zbyt oderwanego" od tradycji kulinarnych w USA - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Natalia Mętrak-Ruda (blog "Przeszłość od kuchni")

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 13.15

kd


Czytaj także

Od opon do kulinarnych wyróżnień - historia przewodnika Michelin

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 09:00
W tym roku przewodnik Michelin obchodzi 120. rocznicę istnienia. Biblia smakoszy i poszukujących najlepszych restauracji na całym świecie ma ciekawą historię i przyznaje najważniejsze w świecie kulinarnym wyróżnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak żyje się w świecie bez smaków i zapachów?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 15:40
Ansomia powoduje, że nie odczuwamy zapachów. Ageuzja sprawia, że nie mamy smaku. Mogą one towarzyszyć ludziom na stałe lub tymczasowo. W 2020 roku okazała się także objawem choroby Covid-19.
rozwiń zwiń