Szkoła bez telefonów? "Lepiej tłumaczyć niż zakazywać"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 16:40
Kolejne kraje zakazują używania telefonów komórkowych w szkołach. Zakaz obowiązuje już m.in. we Francji, Włoszech, w Grecji, Portugalii i Chinach. Powód? Problemy z koncentracją na lekcjach, uzależnienie od internetu oraz negatywny wpływ na relacje społeczne. Czy można zabronić używania telefonów w szkole?
Problemy z uzależnieniem od telefonu mają coraz młodsze dzieci. Problem ten dotyka silnie także młodzieży
Problemy z uzależnieniem od telefonu mają coraz młodsze dzieci. Problem ten dotyka silnie także młodzieżyFoto: Shutterstock/Selected images

- W polskich szkołach odgórny zakaz nie jest możliwy, bo tę kwestię rozstrzygają placówki we własnym zakresie, a właściwie rozstrzyga to statut szkoły, w którym powinny znaleźć się doprecyzowane zasady wnoszenia telefonów i korzystania z nich w placówce - wyjaśnia Łukasz Korzeniowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów. - W polskich szkołach używa się telefonów, a jeśli jest takie wskazanie, można z nich korzystać nawet w trakcie lekcji. Zasadniczo jednak chodzi o to, by na lekcjach słuchać, a na przerwach mieć dostęp do komórki.

W dyskusji pojawiają się głosy, że szkoła jest odpowiedzialna za to, by nauczyć młodych ludzi życia bez smartfonów. Stanowczo nie zgadza się z tym gość Czwórki. - Myślę, że takie podejście do sprawy to trochę przygotowywanie do życia w świecie, który nie istnieje. Sprzęty elektroniczne to część naszej rzeczywistości. To się nie zmieni, więc nie ma co zaklinać rzeczywistości, tylko nauczyć się mądrze z nich korzystać – podkreśla rozmówca Piotra Firana. - Zakaz nie rozwiąże istniejącego problemu, jakim jest na przykład uzależnienie od internetu.

Kategorycznie za zakazem używania telefonów na lekcji nie opowiadają się nawet sami nauczyciele. - Na moich lekcjach można mieć telefon - przyznaje nauczyciel historii i WOS-u z jednej z poznańskich szkół średnich. - Proszę uczniów, żeby zgłaszali mi przed lekcją, jeśli czekają na ważny telefon, wtedy nie ma żadnego problemu. Czasem sam proszę uczniów o włączenie telefonów w celu wyszukania informacji, których nie ma w podręczniku. Odpowiedni sposób podejścia do telefonów może być z korzyścią dla uczniów, lekcji i wiedzy – tłumaczył rozmówca Szymona Majchrzaka. 

Posłuchaj
14:25 CZWÓRKA Czat Czwórki - szkola 26.01.2023.mp3 Telefony komórkowe w polskiej szkole - czy mogą być zakazane? (Czat Czwórki/Czwórka)

Łukasz Korzeniowski - prezes zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Łukasz Korzeniowski - prezes zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Łukasz Korzeniowski (prezes zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów)

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 15.15

kul