Samochód elektryczny zimą - na co powinieneś się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:16
Zima jest dla posiadaczy takich samochodów prawdziwym wyzwaniem i testem cierpliwości. Samochód elektryczny może wówczas sprawić nam sporo niespodzianek, bo gdy temperatura za oknem spada, spada również zasięg takiego pojazdu. 
Jak samochód elektryczny radzi sobie zimą?
Jak samochód elektryczny radzi sobie zimą? Foto: Shutterstock.com/Scharfsinn

- W czasie ostatnich dni było zimno, padał śnieg. Przy temperaturze niewiele powyżej zera mój samochód elektryczny miał zasięg ok. 350 km. W każdym "elektryku" liczba możliwych do przejechania kilometrów spada wraz z temperaturą - mówi Mateusz Lubczański z Autokult.pl. - Ogólnie przyjmuje się, że spadek pojemności baterii wynosi ok. 20 punktów procentowych na każde 10 stopni poniżej 10 stopni Celsjusza - wyliczał. Jak podkreślał, to jednak duże uproszczenie, "elektryki" bowiem bardzo się od siebie różnią, i to zarówno pod względem budowy, jak i układów zarządzania energii czy akumulatorów.

Jak tłumaczył, ta branża tak naprawdę dopiero zaczyna się rozwijać, Dziś zasięg zależy m.in. od rodzaju akumulatorów. - Litowo-jonowe akumulatory, które dominują w samochodach elektrycznych, wymagają specyficznej temperatury, od około 17 do 30 stopni Celsjusza. Jeśli jest ona większa, chłodzenie jest niewydajne, wydajność akumulatora spada, jeśli jest za zimno i akumulator nie może się dogrzać, wydajność, a więc i zasięg auta, także spada - podkreślał Materisz Lubczański.

Zimą proces ładowania auta elektrycznego trwa dłużej niż latem. - Warto jednak pamiętać, że "elektryki" mają systemy pozwalające przed ładowaniem doprowadzić akumulator do idealnego stanu. Jeśli nawigacja prowadzi nas do konkretnej ładowarki, kilkanaście kilometrów przed dotarciem do niej samochód zacznie się odpowiednio schładzać, organizować energię tak, by proces doładowania przebiegł optymalnie - podkreślał ekspert.  

Posłuchaj
07:07 czwórka elektryki 10 luty 2022 18_15_01.mp3 Czy niskie temperatury mają wpływ na zasięg "elektryków"? (TOP/Czwórka) 

Czytaj także:

Jak tłumaczył ekspert, choć samochody elektryczne są dość "bezobsługowe" - warto jednak zapamiętać kilka protipów, które pomogą nam odzyskać kilometry nawet w czasie zimy. – Nauczyć się jeździć z jednym pedałem, co ma gigantyczny wpływ na zasięg. Jeśli zdejmiemy nogę z gazu samochód zaczyna odzyskiwać energię do momentu, aż się zatrzyma. Na początku może to wydawać się irytujące i trzeba się przyzwyczaić, ale jeśli to opanujemy, możemy odzyskać bardzo dużo elektronów – tłumaczył gość Czwórki. – Dodatkowo ogromną zaletą aut elektrycznych zimą jest fakt, że możemy wsiąść od razu do ciepłego auta.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 18.14

kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń