Darmowy roaming w UE? "Kolejne dziesięć lat, i to w lepszej jakości"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 13:41
Dziś roaming na terenie Unii Europejskiej jest darmowy. Regulacje na ten temat wprowadzono już w 2012 roku, jednak teraz, po 10 latach, rozporządzenie traci moc. Na szczęście urzędnicy z Brukseli podjęli decyzję o przedłużeniu darmowego roamingu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Rawpixel

Jak podkreślał Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jeśli poruszamy się po krajach Unii Europejskiej, obsługa roamingu jest właściwie niezauważalna dla nas i nieodczuwalna dla naszych portfeli. - Korzystamy z pakietu minut i transmisji danych, które mamy w kraju - tłumaczył. - Wyjątkiem jest Szwajcaria, która nie jest członkiem UE. Tam sprawdzenie choćby widgetu pogodowego może nas sporo kosztować. 

Zmiany w zakresie roamingu na terenie krajów Unii Europejskiej czekają nas już od 1 lipca, bo dotychczasowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego wygasa dokładnie 30 czerwca. - Wciąż nie będziemy martwić się o transmisję danych i minuty, ale tylko wtedy, jeśli wyjeżdżamy przygodnie. Jeśli zaś będziemy chcieli wyjechać na dłużej bądź na stałe - operator zablokuje nam tę możliwość - zaznaczył. Zmienić ma się m.in. prędkość przesyłu danych, i to na lepszą. - Teoretycznie powinny wzrosnąć osiągane prędkości, które dotychczas często były nikłe. Teraz operatorzy zobowiązani są do tego, by zapewniać takie prędkości, jakie klient osiągałby w swoim kraju - podkreślał Witold Tomaszewski. 

Utrzymana zostaje także zasada "Roam Like At Home". - Polega ona na tym, że korzystamy z naszych usług tak jak w domu, czyli we własnym kraju - mówił ekspert. - Chodzi o to, by rachunek nas nie zaskoczył, jeśli będziemy z telefonu korzystać tak, jak na co dzień. Jeśli zaczniemy przekraczać nasze limity, operator ostrzeże nas SMS-em - tłumaczył gość Czwórki. - Dodatkowo, jeśli przekroczymy kwotę 50 euro, nasze usługi zostaną automatycznie wyłączone - dodał.

Posłuchaj
07:37 czwórka roaming 2022_04_25-18-14-07.mp3 Witold Tomaszewski o zmianach w europejskim roamingu (TOP/Czwórka) 

Nowy europejski roaming obowiązywać ma przez kolejną dekadę, czyli do 2032 roku. - Za kolejne dziesięć lat, ale myślę, że także za kilkanaście, będziemy mogli się cieszyć darmowym roamingiem w krajach UE. Chyba że przesył danych będzie już tak rozwinięty, że roaming nie będzie wcale potrzebny - zaznaczył.  

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Witold Tomaszewski (rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Smartfon rozpozna zagrożenie i ostrzeże cię przed nim?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:46
Urządzenia mobilne z systemem Android mają zostać wyposażone w nową aplikację, która będzie rozpoznawać konkretne, "groźne dźwięki" z naszego otoczenia, a potem powiadomi nas o niebezpieczeństwie.
rozwiń zwiń