Smartfon rozpozna zagrożenie i ostrzeże cię przed nim?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:46
Urządzenia mobilne z systemem Android mają zostać wyposażone w nową aplikację, która będzie rozpoznawać konkretne, "groźne dźwięki" z naszego otoczenia, a potem powiadomi nas o niebezpieczeństwie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ilija Ascic

internet komputer hejt hacker hacking free shut 1200.jpg
Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Taka możliwość funkcjonuje już dla modeli iPhone, a rozwiązanie to może być przydatne dla osób z ubytkami słuchu. ​- Wiele korporacji wprowadza udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, co bardzo cieszy - mówi Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl. Jednym z nowszych pomysłów jest wykrywanie dźwięków, które mogą być dla nas sygnałem alarmowym. - Chodzi o klaksony samochodów, szczekanie psów czy syreny straży pożarnej albo karetki - wymieniał ekspert. - Dla sztucznej inteligencji rozpoznanie takich dźwięków nie jest niczym trudnym.

Posłuchaj
03:47 _PR4_AAC 2020_10_13-08-33-19.mp3 Nowa aplikacja, która ostrzeże nas przed zagrożeniem - jak o ma działać? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Ta funkcja ma zostać dostarczona na urządzenia poprzez sklep "Google Play", dzięki czemu ręczne aktualizowanie systemu nie będzie konieczne. W samym tylko Androidzie będzie to ok. 10 dźwięków. - Ta aplikacja działa w taki sposób, że jeśli wykryje konkretny dźwięk, wyśle standardowe powiadomienie dźwiękiem i wibracją, domyślne dla komunikatorów danego użytkownika - tłumaczył Maciej Gajewski. - Powiadomienie będzie też przekazane na przykład na nasz zegarek, jeśli mamy ustawione takie funkcje.

Zobacz także:

Rozwiązanie budzi kontrowersje związane z ochroną i bezpieczeństwem naszych danych, jednak jak przekonuje ekspert, zagrożenie nie jest duże. - Warto pamiętać, że właściwie każdy telefon jest urządzeniem podsłuchowym i podglądającym nas przez cały czas, choć oczywiście teoretycznie możemy zarządzać uprawnieniami aplikacji, z których korzystamy - podkreślał ekspert.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 8.30

kd

Czytaj także

Woonefry, fermy ziół i zagajniki - nowe zielone serca miast

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:04
Oprócz tradycyjnych parków i skwerów w miastach powstają m.in. fermy ziół, z których każdy może skorzystać, parklety czy zagajniki, a także parki kieszonkowe. Tak dzieje się m.in. w Krakowie i Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Landlord Go". Polska gra podbija światowe rynki... nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 17:37
Gra stworzona przez krakowskie studio, wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość, bije w ostatnim czasie rekordy popularności. Wcielamy się w niej w przedsiębiorcę, który handluje nieruchomościami dostępnymi także w rzeczywistym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy wygląd Facebooka - albo go kochasz, albo nienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:36
Od kwietnia 2019 roku wiadomo, że będzie nowy, desktopowy interface Facebooka. Dziś widział go już chyba każdy użytkownik. Opinie o nim są jednak podzielone.
rozwiń zwiń