Kiedy na rondzie trzeba włączyć kierunkowskaz?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 09:35
Kiedy włączyć kierunkowskaz podczas jazy po rondzie - to pytanie, które zadaje sobie wielu - nawet doświadczonych - kierowców. - Warto myśleć o rondzie jako zwykłej drodze wiodącej po łuku, od której odchodzą inne drogi - mówił ekspert motoryzacyjny Mariusz Zmysłowski.
Rondo w Kielcach. Kiedy włączyć kierunkowskaz podczas poruszania się po rondzie?
Rondo w Kielcach. Kiedy włączyć kierunkowskaz podczas poruszania się po rondzie?Foto: Shutterstock.com/Gold Picture
  • Po co są kierunkowskazy w samochodzie?
  • Kierunkowskazy w aucie - kiedy ich używać prawidłowo?
  • Kiedy włączać kierunkowskazy na rondzie?

Rond w Polsce przybywa. Niestety nie wszyscy kierowcy aut poprawnie korzystają z kierunkowskazów podczas poruszania się po nich. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne sygnalizowanie skrętu stwarza zagrożenie na drodze. Aby inni uczestnicy ruchu wiedzieli, dlaczego pojazd zwalnia, trzeba włączać kierunkowskaz przed hamowaniem, a nie odwrotnie. - Główną funkcją kierunkowskazów jest to, że pozwalają informować pozostałych uczestników ruchu o naszych zamiarach. Niestety, nie wszyscy robią z nich odpowiedni użytek i często o nich zapominają - mówi Mariusz Michalak z Motofakty.pl.

"Rondo to skrzyżowanie, tylko po łuku"

Jak zaznaczał Mariusz Zmysłowski z Autokult.pl, w polskich przepisach rondo nie istnieje, dlatego nie ma oficjalnego "podziału rond" ze względu na ich wielkość albo przepustowość. - Ja jednak skategoryzowałbym je w zależności od rozmiaru. Na samym dole listy są minironda, czyli takie na osiedlach. Są małe, mają wysepki, po których mogą przejechać autobusy i śmieciarki. Dalej są ronda jedno- i wielopasmowe, a ostatecznie ronda turbinowe. Tu układ pasów jest specyficzny i wymusza za pomocą znaków poziomych określone zachowanie kierowców i ruch pojazdów - wyliczał ekspert. 

Rocznie na polskich rondach dochodzi do kilkudziesięciu zderzeń. Jak zaznaczał Mariusz Zmysłowski, jazda po nich sprawia problemy nie tylko kierowcom, ale i egzaminatorom na prawo jazdy.

Sprawdź także:

Co warto wiedzieć, gdy wjeżdżamy na rondo?

Jest jednak kilka sposobów na to, by zapamiętać zasady poruszania się po rondzie. - Wjeżdżając na rondo, musimy skręcić w prawą stronę i nie ma obowiązku sygnalizowania tego manewru kierunkowskazem. Podobnie podczas poruszania się po rondzie. Wielu kierowców to robi - tłumaczył Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. Obowiązkiem kierowcy jest jednak sygnalizowanie zmiany kierunku ruchu, czyli moment zjeżdżania z ronda. - Robimy to po to, by dać znać o naszych zamiarach na przykład kierowcom, którzy chcą wjechać na rondo kolejnym wjazdem. 

Posłuchaj
07:11 czwórka_PR4_AAC 2023_06_15-18-12-41.mp3 Jak zachować się na rondzie? (TOP/Czwórka) 

Jeśli na rondzie jest więcej niż jeden pas ruchu, także warto pamiętać o kierunkowskazach. - Jeśli poruszamy się wewnętrznym pasem ruchu, a chcemy opuścić rondo, po pierwsze musimy zasygnalizować chęć przeprowadzenia takiego manewru, a po drugie ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom na zewnętrznym pasie - wyliczał Mariusz Kurczyk. - Zdarza się, że kierowcy zapominają o tym, a to powoduje niebezpieczne sytuacje. 

 Czytaj także:

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

MateriałMateusz Kulik

Data emisji: 15.06.2023

Godzina emisji: 18.12

kd

 

Czytaj także

Żółty pył na samochodzie. Czym jest i jak się go pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 10:51
Kierowcy z całej Polski donoszą o żółtym pyle, który pokrywa samochody. - Ten nalot będzie nam towarzyszył nawet do połowy czerwca. To pyłki sosny - mówił ekspert motoryzacyjny Filip Buliński. 
rozwiń zwiń