Bezpieczeństwo na drodze. Nie daj się zwieść ładnej pogodzie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 10:30
Według statystyk od maja zaczyna rosnąć liczba wypadków drogowych. Sprawdzamy dlaczego tak się dzieje.
Do wypadków dochodzi często także, gdy panują sprzyjające warunki atmosferyczne
Do wypadków dochodzi często także, gdy panują sprzyjające warunki atmosferyczne Foto: shutterstock//guteksk7

- Najniebezpieczniejszy okres na drogach zaczyna się w maju i trwa zazwyczaj do jesieni. Na to składają się dwa główne czynniki. Przede wszystkim jest to wzmożony ruch w sezonie turystycznym - mówi Mariusz Michalak z Motofakty.pl. - Zaczynają się wyjazdy na majówkę, potem mamy podróże stricte wakacyjne. Wówczas ruch na drodze jest większy, a co za tym idzie, większe jest też ryzyko kolizji czy wypadku drogowego. Po drugie, od maja wchodzimy w okres wiosennej pogody.

Ładna pogoda, słońce i... wypadek

Jak zauważa specjalista, to właśnie gdy świeci słońce i jest ładna pogoda na drogach, częściej dochodzi do wypadków. - Policyjne statystyki mówią, że przy dobrej pogodzie czujność kierowców zostaje w jakiś sposób uśpiona. Doskonale to pokazują policyjne statystyki oraz dane z Polskiej Izby Ubezpieczeń - tłumaczy. - To właśnie w tym czasie szczególnie musimy uważać na drogach. W ubiegłym roku w Polsce doszło do ponad 21 tysięcy wypadków, aż 10 procent z nich wydarzyło się w maju. Więc nie bez przyczyny mówimy o rozpoczęciu sezonu wypadkowego. Trwa on do późnej jesieni, czyli do okolic października.

Ładna pogoda i dłuższe dni sprawiają, że kierowcy tracą czujność za kółkiem. Sprzyjające warunki atmosferyczne dają złudne poczucie bezpieczeństwa. Do mniejszej ilości zdarzeń dochodzi bowiem, gdy na dworze niepogoda i słota. - Paradoksalnie wtedy, kiedy pada deszcz czy panują trudniejsze warunki drogowe, wówczas zwiększamy czujność - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - Bardziej wyostrza się wzrok, bardziej angażujemy nasze zmysły i w pewien sposób jesteśmy ostrożniejsi.


CZYTAJ TAKŻE:

Możemy mówić nie tylko o bardziej "kolizyjnych" miesiącach, ale także o dniach. Do wzmożonej liczby zdarzeń drogowych dochodzi w piątki. - Według statystyk początek weekendu sprawia, że spada koncentracja kierowców. Według danych policji ponad 3600 wypadków zdarzyło się właśnie w piątki - opowiada Mariusz Michalak. - Co ciekawe, najbezpieczniej na drogach jest w soboty i niedziele.


Posłuchaj
05:58 Czwórka/TOP - bezpieczeństwo na drodze 25.05.2023.mp3 O bezpieczeństwie na drodze mówi Mariusz Michalak z Moto Fakty Pl (TOP/Czwórka)

 

Czujność na drodze

Niezależnie jednak od warunków atmosferycznych i naszych umiejętności należy zawsze zachowywać czujność na drodze. Pamiętajmy, że jesteśmy jednymi z licznych uczestników ruchu drogowego. - My możemy jechać ostrożnie, poruszać się zgodnie z przepisami i nie popełnić żadnego błędu - zwraca uwagę specjalista. - Jednak obok nas może jechać kierowca, który nagminnie łamie przepisy ruchu drogowego, wówczas nie z naszej winy możemy stać się uczestnikami kolizji czy wypadku. W wielu sytuacjach jednak nasza koncentracja i refleks mogą zapobiec tragedii.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 18.20

aw/kc

Czytaj także

Majówka na drogach - więcej patroli Policji!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:30
Choć prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne, to na drogach z pewnością będzie tłoczno. Majówkowy weekend niezależnie od pogody zawsze wiąże się ze wzmożonym ruchem. Policja jest na to przygotowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijani za kierownicą - jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 08:07
W ubiegłym roku policja zatrzymała prawie 100 tysięcy pijanych kierowców. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości po polskich drogach porusza się ich nawet 7 razy więcej. Każdy z nich stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Czy ostrzejsze kary za prowadzenie na podwójnym gazie pomogą z nimi walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijani kierowcy 2021 – statystyka pierwszego półrocza

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 11:00
Mimo pandemii i ograniczonej mobilności liczba pijanych kierowców na polskich drogach wciąż jest wysoka. Dziś przedstawiamy najważniejsze dane dot. jazdy Polaków na podwójnym gazie w pierwszym półroczu 2021.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrzymanie obywatelskie - jak zrobić to zgodnie z prawem?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 09:45
Niestety w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy decydują się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu. Gdy widzimy taką próbę, możemy dokonać tzw. obywatelskiego zatrzymania. W Czwórce podpowiadamy, jak to zrobić zgodnie z prawem. 
rozwiń zwiń