Polskie Radio

Czy myć samochód na mrozie?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 09:00
Mycie samochodu na mrozie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Czy oznacza to, że całą zimę musimy jeździć brudnym autem? Co zrobić, aby umyć samochód, ale nie narobić sobie problemów? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne/Foto: Astrid Gast/shutterstock

Odpowiedź jest prosta. Zimą też trzeba myć samochód. Należy to jednak robić z głową.

Ostatnie dni przyniosły nam nadzieję na to, że mroźna, zimowa aura ma się ku końcowi. Dodatnie temperatury dają szansę na doprowadzenie do porządku naszych samochodów! 

Czy mróz jest przeszkodą w myciu aut? 

Ryszard Lewiński z Sieci Badawczej Łukasiewicz - PIM wskazuje, że zimą samochody najlepiej myć w myjniach zamkniętych. Panuje tam dodatnia temperatura, co uniemożliwi zamarzanie wody bezpośrednio po kontakcie z lakierem auta. Czy powinniśmy zrezygnować z myjni samoobsługowych? Jeżeli temperatura spadła nieznacznie poniżej zera (do -2, -3 stopni), nic strasznego nie powinno się wydarzyć.  

Aby skutecznie i bezpiecznie umyć zimą samochód, koniecznie pamiętaj o wykonaniu mycia wstępnego -  usuniesz sól drogową i środki chemiczne używane przez służby utrzymujące porządek na ulicach. Po porządnym myciu karoserii warto zaaplikować na nią wosk, który ochroni blachę przed negatywnym działaniem soli. 

Posłuchaj
03:03 lewiński (online-audio-converter.com).mp3 Ryszard Lewiński o myciu samochodu na mrozie (Na luzie/PRK)

Otwieranie niezabezpieczonych drzwi na mrozie może spowodować szybkie zużycie uszczelek. Pamiętaj, aby je odpowiednim preparatem na bazie silikonu lub wazeliny. Jednorazowe nałożenie powinno zapewnić Ci spokój przez cały zimowy sezon. Jeżeli uznasz, że preparat się już zmył lub wytarł, możesz ponownie przesmarować uszczelki wazeliną techniczną bądź preparatem silikonowym.

Nadchodząca pogoda daje sygnały, że zima ma się ku końcowi. Przygotowując samochód do sezonu wiosennego pamiętaj o wyczyszczeniu podwozia i komory silnika. Takie mycie wykonane zimą może doprowadzić do uszkodzeń lub pęknięć przewodów elektrycznych. Po delikatnym ociepleniu umyj komorę delikatnie ją opłukując (nie rób tego lancą pod wysokim ciśnieniem!).


Jeżeli stan samochodu "nie woła o pomstę do nieba" - mycie samochodu odkładajmy na dni, w których mróz nieco odpuszcza. 


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE:


Czytaj także

Driftuj bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 05:00
Zimowa aura podsuwa nam pod nos motoryzacyjne pokusy. Jedną z nich jest drift. Ten na parkingu jest równie niebezpieczny, co nielegalny. Jest jednak możliwość przetestowania swoich sił w poślizgu kontrolowanym z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności i w zgodzie z literą prawa. Idziemy na tor!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Automatyczne światła. Ułatwienie, czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 05:00
Światła, które same się włączają, gasną i dostosowują do warunków na drodze, to genialny wynalazek. Genialny, pod warunkiem, że działa bez zarzutu. Systemy jednak bardzo często popełniają błędy w "interpretacji" otoczenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćwiczenia w trasie. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 15:30
Tysiące godzin poza domem, brak kuchni, ruchu i cały dzień w w pozycji siedzącej. Zawodowi kierowcy narażeni są na wiele dolegliwości i problemów zdrowotnych związanych ze swoją pracą. Jednym z bardziej powszechnych zjawisk w tej grupie zawodowej jest otyłość, która oprócz tego, że sama w sobie jest niezdrowa, to wspiera również powstawanie innych chorób i dysfunkcji.
rozwiń zwiń