Elektromobilność na drogach. Czy jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma ambitny plan wprowadzenia na nasze drogi około miliona samochodów elektrycznych w ciągu 10 lat. Czy nowa, elektryczna motoryzacja ma szanse na rozwój w Polsce?
Audio
  • Rozważamy przyszłość elektrycznej motoryzacji w Polsce (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay/stux

- Ten plan ma sens, jeśli udałoby się nam wprowadzić wiele innych innowacyjnych rozwiązań, jak choćby istotne ograniczenie produkcji energii opartej na węglu - mówią zaproszeni przez Czwórkę goście. Z całą pewnością samochody elektryczne są tańsze w utrzymaniu od spalinowych i produkują znacznie mniej hałasu. Z drugiej strony ich ekspolatacja niesie ze sobą kilka istotnych problemów, jak choćby ograniczony zasięg, nie wspominając już o wysokiej cenie zakupu.   

Jedną z głównych przyczyn ewentualnego wprowadzenia samochodów elektrycznych jest ochrona środowiska i zadbanie o czystość powietrza polskich miast. Skąd jednak brać energię, którą miałby one być ładowane? Czy najpierw nie należałoby poważnie rozwinąć produkcji energii odnawialnej? A może warto by zacząć od elektrycznej modernizacji transportu publicznego i wprowadzenia ograniczeń ruchu samochodowego w centrach miast? Czy elektromobilność jest szansą na rozwinięcie polskiej marki samochodów elektrycznych? To właśnie o tych kwestiach dyskutowali zaproszeni przez Czwórkę goście: Robert Grudziński z fundacji "Nasza Energia", Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Kilmatycznej oraz dziennikarz motoryzacyjny Patryk Mikiciuk.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Materiał: Michał Piwowarek

Goście: Robert Grudziński, Krzysztof Jędrzejewski, Patryk Mikiciuk

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 15.05

jsz/mz

       

Czytaj także

Młodzi kierowcy. Jak nauczyć ich pokory?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 18:35
- Nastolatkowie już na kursach powinni pytać o wszystko, co ich nurtuje, czego nie są pewni. Nie robią tego, bo się wstydzą, wolą "kozaczyć" - mówił Tomasz Kulig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wraki Lubelszczyzny". Na tropie gratów z duszą

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 20:55
- Chciałem przetestować nową kamerę, szwagier pokazał mi garaż pełen klasyków, pomyślałem fajny temat - wspomina Jacek Wawryszuk. Tak powstał dokument "Wraki Lubelszczyzny", którego premiera odbędzie się w maju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Furia za kierownicą - to znak naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:49
Kiepski dzień, niezdany egzamin, nieudana randka - skąd biorą się agresywne zachowania polskich kierowców i dlaczego, wyjeżdżając na zagraniczne drogi, natychmiast "potulniejemy"?
rozwiń zwiń