Ubezpieczenie AC. Dobrowolne, ale przydatne

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 20:50
Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni właściciela auta wyłącznie przed finansowymi konsekwencjami wypadków i kolizji, które powstały z winy kierowcy na innym pojeździe lub osobie. A jak działa dobrowolne ubezpieczenie AC?
Czym kierować się w wyborze ubezpieczenia AC? (zdj. ilustracyjne)
Czym kierować się w wyborze ubezpieczenia AC? (zdj. ilustracyjne)Foto: Mr.Music./Shutterstock.com

Autocasco, czyli ubezpieczenie AC samochodu, jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Warto jednak zdecydować się na tę polisę - AC samochodu m.in. chroni Twój pojazd oraz jego podstawowe wyposażenie przed skutkami zdarzeń takich jak wypadki i kolizje oraz przed kradzieżą - Warto skorzystać z takiego rozwiązania, z perspektywy ochrony własnego majątku - wyjaśnia Grzegorz Sikora z zespołu merytorycznej likwidacji szkód komunikacyjnych. - Ubezpieczenie pozwala też pokryć szkody, które wynikają z czynów osób trzecich, takich jak na przykład akty wandalizmu, a także działania sił natury: gradu, huraganu, uderzenia pioruna, powodzi, zapadania lub osuwania się ziemi czy lawiny.

Kupując ubezpieczenie samochodu AC trzeba zwrócić uwagę na cenę i zawartość polisy. Na rynku istnieją różne warianty, które kierowcy mogą dobrać sobie według potrzeb. - Jeśli ktoś ma auto niekoniecznie z najwyższej półki, ale porusza się nim codzienne i robi ogromną liczbę kilometrów, to prawdopodobnie nie boi się drobnych rys na  karoserii. Za to utrata pojazdu byłaby dla niego dużą stratą. W takiej sytuacji szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej nie jest konieczny. Docelowa będzie ochrona przed kradzieżą - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika.

Przez to, że sami możemy dobierać warianty ubezpieczenia, mamy wpływ na jego cenę. Im więcej wariantów, tym kwota jest wyższa, ale i tak będzie to niewielka suma w porównaniu do wartości całego samochodu.

Sprawdź też:

- AC - jak każde ubezpieczenie - ma swoje własne warunki, w tym grupę wyłączeń szkód, które nie są objęte ochroną. Dwie z nich obowiązują we wszystkich ofertach na rynku: to szkody polegająca na zużyciu eksploatacyjnym podzespołów pojazdu oraz szkody wynikające z awarii pojazdu - wymienia ekspert. - Pojazd, jak każdy przedmiot z naszego otoczenia, ma swoją instrukcję obsługi. Warto do niej od czasu do czasu zajrzeć, żeby wiedzieć, kiedy należy wymienić olej i jak szybko zużywają się łożyska.  

Posłuchaj
13:11 Link 4.mp3 O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wyborze policy AC? (TOP/Czwórka)

Kierowcy, którzy do tej pory nie korzystali z polisy AC, mogą ją dokupić, nawet w czasie trwania polisy OC. Należy jednak pamiętać, by w odpowiednim momencie przedłużyć polisę na kolejny rok. W przeciwieństwie do OC, Autocasco nie odnawia się automatycznie. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Grzegorz Sikora (zespół merytorycznej likwidacji szkód komunikacyjnych LINK4)

Data emisji: 16.03.2023

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Chcesz kupić używane auto? O tym powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:30
Kupno używanego samochodu to duże wyzwanie, szczególnie dla kogoś, kto słabo zna się na motoryzacji. Mimo to auta "z drugiej ręki" cieszą się coraz większym wzięciem, a ich ceny stale rosną.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feeria barw z rury wydechowej. Który kolor powinien nas najbardziej zaniepokoić?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 20:19
Sprawny samochód wydziela zazwyczaj bezbarwne spaliny. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy dym wydobywający się z rury wydechowej nabierze koloru. Czarny, niebieski, szary - czy każda barwa oznacza kłopoty? 
rozwiń zwiń