26. Piknik Naukowy. Jak laser podbija świat i skąd znamy temperaturę gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 19:50
26. Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 27 maja w godz. 11.00-20.00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Na odwiedzających czeka moc atrakcji. Pracownicy Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego zdradzą odwiedzającym, jak działa laser i gdzie go używamy w codziennym życiu, wyjaśnią też, jak się mierzy temperaturę gwiazd. 
Kolejna odsłona Pikniku Naukowego znów przyciągnie fanów nauki
Kolejna odsłona Pikniku Naukowego znów przyciągnie fanów naukiFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to niezwykła impreza. W tym roku odbędzie się już 26. raz. Wśród licznego grona przedstawicieli przeróżnych instytucji naukowych nie zabraknie też pracowników Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego. - Nasza nazwa może jest skomplikowana, ale zajmujemy się bardzo ciekawymi rzeczami, które zaprezentujemy na Pikniku - mówi Piotr Chmielewski, przedstawiciel Instytutu. - Na stadionie będzie cała grupa naszych pracowników. Opowiemy o fuzji termojądrowej, spektroskopii czy laserach.

Naukowcy opowiedzą m.in. o laserze, wyjątkowym źródle światła. Zdradzą, jak się rozchodzi w różnych ośrodkach, jak ulega odbiciu i rozproszeniu. - Laser to niezwykle ważny element nauki. Jest wyjątkową wiązką światła, bo ma wiązkę skupioną. Od lat 60., kiedy powstał, laser podbija świat. W życiu codziennym mamy mnóstwo zastosowań lasera - tłumaczy gość Mateusza Kulika. 

Wraz z badaczami na Piknik przyjedzie też fuzor, czyli urządzenie, które pokazuje - na przykładzie jąder atomów gazu, które będą się ze sobą łączyły - jak działa fuzja. - Fuzor został stworzony u nas w Instytucie po to, aby przedstawić, czym jest fuzja - opowiada Piotr Chmielewski. - Fuzja jest znana od innych stron, a od tej fizycznej - nie tak bardzo. 


Posłuchaj
08:46 czwórka top 23.05.2023.mp3 Czego dowiemy się na Pikniku Naukowym na stanowisku Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego (TOP/Czwórka)

 

Gość Czwórki zwraca też uwagę na fuzję termojądrową, której nazwa brzmi groźnie, ale ona sama groźną nie jest. - Żeby zaszła fuzja, czyli połączenie się dwóch jąder, potrzebna jest temperatura, stąd słowo "termo", albo energia. Aby zbliżyć dwa jadra atomowe, potrzebujemy dużej energii kinetycznej, czyli dużej prędkości - w życiu codziennym opisujemy to jako temperaturę - tłumaczy naukowiec. 

Na stanowisku Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego będziemy mogli też zapoznać się z podstawami spektroskopii. Jak się okazuje, to dość stara technika, bo już pod koniec XIX wieku zrewolucjonizowała naukę. - Dzięki niej znamy temperaturę gwiazd, które są bardzo daleko, znamy też ich skład chemiczny - zdradza gość Czwórki. - Spektroskopii używamy też w naszych badaniach - nie dotykając plazmy, jesteśmy w stanie powiedzieć coś więcej o niej - poznać skład chemiczny, temperaturę. Na Pikniku zaprezentujemy spektroskop, zobrazujemy, jak działa i jak świecą niektóre substancje, gdzie jest wzbudzana energia i gdzie pojawia się świecenie - zaprasza. 

26. Piknik Naukowy 2023 | REWOLUCJE NAUKOWE | Polskie Radio

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Piotr Chmielewski, przedstawiciel Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego

Data emisji: 23.05.2023

Godzina emisji: 17.12

pj