Nauka

Kieszonkowy spektrometr masowy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2008 07:55
Olbrzymie dotąd urządzenie stało się przenośne.

Fizyka nie dzieje się tylko w laboratoriach – nie są to tylko strasznie skomplikowane eksperymenty oparte na twierdzeniach popartych kilometrami koszmarnych wzorów. Wiedza uzyskana w laboratoriach wychodzi także do życia codziennego.

Efekt gigantycznego magnetooporu (ang. GMR), którego odkrycie i zbadania zostało uhonorowane ostatnią Nagrodą Nobla, jest już od dłuższego czasu wykorzystywany w napędach dysków twardych naszych komputerów. Ostatnio fizyka wkroczyła „pod strzechy” pod postacią „kieszonkowej” wersji spektrometru masowego.

Spektrometria masowa jest fizyczną metodą badawczą służącą do określania bądź mas cząstek zawartych w próbce, bądź stosunku masy tych cząstek do ich ładunku elektrycznego. Istnieje bardzo wiele typów spektrometrów masowych, stosowanych do oznaczania różnego typu cząstek. Jak do tej pory, aparatura taka zajmowała przestrzeń całego pokoju co, mimo jej użyteczności, zamykało drogę do zastosowań w życiu codziennym. Przełomem może być skonstruowanie przez naukowców z Purdue University (USA) i inżynierów z ExxonMobil Research and Engineering miniaturowej wersji tego urządzenia.

Nowy spektrometr ma wielkość pudełka po butach i waży około 10 kg, co czyni z niego sprzęt przenośny. Dzięki niemu będzie można dokonywać pomiarów stężeń różnych substancji lotnych czy ciekłych na miejscu – kontrola zawartości np. szkodliwych substancji w miejscu pracy będzie się mogła odbyć z czasie kilku minut a co za tym idzie możliwa będzie szybsza reakcja na niebezpieczne czynniki. Jako że firma, która opracowała to urządzenie, działa w branży przemysłu naftowego, spektrometr taki jest szczególnie czuły na różnego rodzaju węglowodory. Szkodliwe dla człowieka  substancje organiczne jak toluen, benzen czy ksylen oraz związki do nich chemicznie podobne są wykrywane z dokładnością 1ppm (part per milion – jedna część na milion; jeżeli wśród miliona cząstek będzie choć jedna z wyżej wymienionych to nowy spektrometr jest w stanie ją wykryć). Urządzenie to może być także przydatne do szybkiego kontrolowania składu i jakości paliw ciekłych.

Miejmy nadzieję, że także inne specjalistyczne urządzenia „wyjdą” z pokojów laboratoryjnych i będą dbały o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Po to w końcu jest fizyka i chemia – by pomagać w życiu codziennym.

Marcin Perzanowski
 

Czytaj także

Metal, w którym ciecz płynie pod górę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2009 08:42
Dzięki laserom femtosekundowym stworzono metal, w którym ciecz płynie wbrew prawu grawitacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LENR

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 08:00
Wyobraź sobie laptopa, którego nigdy nie trzeba podłączać do prądu. Samochód, który tankujesz raz na 4 lata. To wcale nie musi być science fiction. To LENR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pół wieku lasera

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 10:26
16 maja upłynęło pół wieku od wynalezienia lasera, bez którego dziś nauka i technika wyglądałyby zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń