Laser femtosekundowy. Na czym polega "efekt wow"?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:03
- To coś więcej niż zwykły laser. Emituje promieniowanie laserowe w postaci impulsów, które trwają dziesiątki bądź setki femtosekund, czyli są bardzo krótkie - tłumaczył dr Michał Nejbauer.
Audio
  • Jak działają lasery femtosekundowe i do czego nam służą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dr  Michał Nejbauer
Dr Michał NejbauerFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Jak podkreślał, wizualnie lasery femtosekundowe nie różnią się znacznie od tych "tradycyjnych". - Prawdziwe "wow" zaczyna się, gdy taką wiązkę zogniskujemy do bardzo małego obszaru. Po oddziaływaniu zwykłym laserem, w miejscu jej padania materiał zacznie nam się topić. W tym przypadku natężenia są tak silne, że elektrony odrywają się, powstaje plazma i zachodzą mikroeksplozje. Materiał momentalnie ulega odparowaniu, nie ma momentu, w którym dany punkt zaczynałby się nagrzewać - tłumaczył ekspert.

Czy w ten sposób mógłyby działać miecze świetlne, wykorzystanie przez bohaterów "Gwiezdnych wojen"? Jakie zastosowanie laser femtosekundowy ma w relanym świecie? Więcej o działaniu laserow femtosekundowych, a także o tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie fizyki – w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Michał Nejbauer (ekspert w firmie Fluence, pierwszej i jedynej w Polsce firmie, produkującej lasery femtosekundowe, w których stosuję się technikę CPA) 

Data emisji: 12.10.2018

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:27
Naukowcy ze Szwajcarii zaprojektowali i zbudowali najbardziej złożony do tej pory system obliczeniowy - z biologicznych komórek. Funkcjonuje on na podobnej zasadzie, jak elektroniczne procesory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy wyhodowali model ludzkiej skóry. Posłuży badaniom naukowym

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 17:28
Jak dowodzą przykłady współczesna technologia pozwala na wyhodowanie gotowych płatów ludzkiej skóry. W jaki sposób naukowcom udało się ją pozyskać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odra powraca. Czy czeka nas epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:46
- W Europie obserwujemy ogromny, kilkusetprocentowy wzrost zachorowań na odrę. Pojawiły się również zgony z powodu tej choroby - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń