26. Piknik Naukowy. Ludzie jak nietoperze i tajemnice AI

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 13:46
26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zbliża się wielkimi krokami. Na ostatni guzik swoje stanowisko dopina Fundacja Marsz dla Nauki. Tam dowiemy się jak echolokację, w której mistrzami są nietoperze, wykorzystać w ludzkim życiu, ale też poznamy tajniki działania sztucznej inteligencji. 
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się na Stadionie Narodowym
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się na Stadionie NarodowymFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Zjawisko echolokacji słusznie kojarzymy z nietoperzami, to one są w nim mistrzami. Okazuje się jednak, że mogą korzystać z niego także ludzie. - Zjawisko echolokacji to zjawisko akustyczne polegające na tym, że gdy wysyłamy jakiś dźwięk np. przez nasze usta i on odbija się od jego przedmiotu, to powraca do nas echo. Echo to właśnie dźwięk odbity. Echolokacja polega na tym, że na podstawi odbitych dźwięków możemy oszacować odległość od danego przedmiotu, czy jego kształt czy nawet fakturę - tłumaczy Karolina Pondel-Sycz z Fundacji Marsz dla Nauki. - Tak właśnie funkcjonują nietoperze, ale wykorzystać to, nauczyć się tego mogą też ludzie. 

Echolokacja od pewnego czasu wykorzystywana jest też przez osoby niewidzące i słabowidzące. Nie jest jednak umiejętnością wrodzoną i trzeba ją wytrenować. - Te osoby wysyłają charakterystyczne kliknięcia i na podstawie ich odbicia uczą się oceniać odległości, kształty, mogą sobie wyobrazić jak wygląda ich otoczenie. 

Na stanowisku Fundacji Marsz dla Nauki echolokację będziemy mogli przetestować na sobie. Akustyczka Alicja Jasińska stworzyła specjalny pokaz z echolokacją ludzką. Będzie można przejść z zamkniętymi oczami specjalny labirynt akustyczny, przez który poprowadzą nas dźwięki.


Posłuchaj
11:04 czwórka stacja nauka 19.05.2023.mp3 O stanowisku Fundacji Marsz dla Nauki opowiada Karolina Pondel-Sycz (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Sprawdź też:

Druga część pokazu Fundacji skupi się na sztucznej inteligencji, nie zabraknie tu popularnego Chatu GPT, ale też asystentów głosowych. - Tacy asystenci łączą w sobie dwa modele dźwiękowe sztucznej inteligencji - jeden z nich to model dźwiękowy, drugi to tekstowy - tłumaczy gość Czwórki. - Chat GPT większość z nas zna, ale my chcemy wytłumaczyć jak on działa, jak są tworzone te technologie. Zdradzimy jak AI uczy się na zbiorze danych, jak powstają algorytmy, jak na tej podstawie jest w stanie coś rozpoznać lub coś zrozumieć. 

Obecnie Chat GPT jest wytrenowany na ograniczonej bazie wiedzy, ale jest wciąż aktualizowany. Wśród asystentów głosowych znajdziemy wiele ich typów, modeli. - Każdy z nich może mieć inne przeznaczenie, pracować z innymi sygnałami. Opowiemy jak dokładnie działają. 

Piknik Naukowy. 27 maja 2023 | Centrum Nauki Kopernik

W tym roku Piknik Naukowy odbędzie się już po raz 26. W wydarzeniu weźmie udział ponad sto instytucji z kraju i zagranicy, a entuzjaści scenicznych pokazów naukowych będą mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Koperni odbędzie się 27 maja, na stadionie narodowym w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Karolina Pondel-Sycz  (Fundacja Marsz dla Nauki)

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 12.21

pj

Czytaj także

26. Piknik Naukowy: komputer wodny. "Chcesz policzyć, odkręć kurek"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 11:20
Komputer może działać na wodę - przekonują studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik udowodnią, że mają rację. 
rozwiń zwiń