Odświeżanie piosenek, czyli dlaczego warto nagrywać covery

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 17:20
Tegoroczne wakacje przyniosły nie tylko przebojowe single od Margaret czy Bovskiej, ale też kilka bardzo udanych coverów. - Mamy wysyp takich produkcji, co dowodzi, że młodzi polscy artyści nie tylko odważnie patrzą w przyszłość, ale też pamiętają o przeszłości. A ta, jeśli chodzi o piosenki, ma wiele do zaoferowania - mówi Damian Sikorski. 
Utwór Ralpha Kaminskiego Pięć minut łez promuje film Moje wspaniałe życie w reż. Łukasza Grzegorzka
Utwór Ralpha Kaminskiego "Pięć minut łez" promuje film "Moje wspaniałe życie" w reż. Łukasza GrzegorzkaFoto: Fonobo Label

Posłuchaj
06:34 CZWÓRKA Stacja Kultura - covery 25.08.2021.mp3 O sztuce "odświeżania" starych piosenek opowiada dziennikarz muzyczny Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Ostatni" to prawdopodobnie najpiękniejsza ballada w historii polskiego popu. Razem z pianistą Patrykiem Kraśniewskim szukaliśmy takich rozwiązań muzycznych, które nie zgubią piękna tej romantycznej kompozycji Wojtek Urbański

W 2018 roku na potrzeby pierwszego sezonu "Rojsta" Brodka i A_GIM nagrali nową wersję przeboju Izabeli Trojanowskiej "Wszystko, czego dziś chcę". Cover okazał się wielkim sukcesem i przyniósł artystom nominację do Fryderyka. W nowym sezonie w serialu znów możemy usłyszeć Brodkę, która tym razem z Wojtkiem Urbańskim i Tymkiem przygotowała nową wersję piosenki Edyty Bartosiewicz "Ostatni". - To jeden z najważniejszych utworów lat 90., który w nowej wersji brzmi świetnie i świetnie oddaje klimat "Rojsta'97" - opowiada dziennikarz muzyczny Czwórki. - Z tego czasu pochodzi także wielki przebój De Mono "Kochać inaczej", który w tym roku przypomniał Igor Walaszek, czyli Igo. 

Tymek, Brodka, Urbanski - Ostatni (Rojst '97 | Netflix) / Kayax TV

Zawsze marzyłem, żeby zrobić coś do filmu. Spodobał mi się pomysł na cover piosenki Haliny Żytkowiak, która dla mojego pokolenia jest zapomnianym przebojem Ralph Kaminski

Grupa Bitamina sięgnęła nieco głębiej - bo do lat 70. Wtedy to Halina Kunicka nagrała utwór "Niech no tylko zakwitną jabłonie". - Artystka w 1970 otrzymała za tę piosenkę Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie - mówi Damian Sikorski. Ostatnio do grona artystów, którzy "odświeżają" polską klasykę dołączył Ralph Kaminski. - Nagrał własną wersję hitu "Pięć minut łez" wykonywanego przez Halinę Żytkowiak. Piosenka znalazła się na jej solowej płycie "Jestem tylko dziewczyną" wydanej w 1978 roku, natomiast utwór Ralpha powstał na potrzeby filmu "Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka, który do kin wejdzie już 29 października 2021 - dodaje rozmówca Kasi Dydo.

Ralph Kaminski - Pięć minut łez (piosenka z filmu "Moje wspaniałe życie") / FONOBO Label

W audycji Damian Sikorski opowiadał też o Charliem Wattsie - perkusiście zespołu Rolling Stones, który zmarł 25 sierpnia w LondynieWatts nagrał z Mickiem Jaggerem i kolegami 33 albumy koncertowe i 30 albumów studyjnych. Ostatnim z nich był wydany w grudniu 2016 roku "Blue & Lonesome". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Kwiat Jabłoni: w nowych piosenkach spełniamy swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 19:50
"Mogło być nic", a będzie płyta. Nowy krążek duetu Kwiat Jabłoni ukaże się dokładnie dwa lata po premierze debiutanckiej płyty - 5 lutego 2021 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Osiecka według Bibobitu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:00
Zespół Bibobit wielkimi krokami zbliża się do wydania kolejnej płyty. Panowie zaprezentowali światu już trzy single z przyszłego albumu Bibobit/Osiecka. Inspiracją do jego powstania, było zaproszenie do przygotowania finałowego koncertu na 22. Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej w Teatrze Nowym w Poznaniu. 
rozwiń zwiń