Płyta "TAXI". Łona, Konieczny, Krupa i poeci nocy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 10:00
Mistrz nieoczywistych rapowych narracji i jazzmani po Akademii Muzycznej nagrali album oparty o rozmowy z taksówkarzami. Płyta Łona x Konieczny x Krupa „TAXI” to opowieść o współczesności zaczepiona między hip-hopem, jazzem i elektroniką. 
Projekt Łona x Konieczny x Krupa oraz prowadzący audycję Damian Sikorski.
Projekt Łona x Konieczny x Krupa oraz prowadzący audycję Damian Sikorski. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • "TAXI" to album projektu Łona x Konieczny x Krupa, którego początki sięgają 2020 i współpracy z Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem - nieżyjącym już liderem zespołu Pogodno. 
  • Łona jest jednym z najważniej polskich raperów - twórcą takich albumów jak "Absurd i nonsens" i "Nawiasem mówiąc", nagranych razem z Webberem.
  • Andrzej Konieczny i Kacper Krupa to improwizatorzy jazzowi, absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu i twórcy zespołu Siemia Ziemia.
  • O płycie "TAXI" mówią, że to album koncepcyjny, inspirowany jazdą samochodem i historiami taksówkarzy z nocnej zmiany. 

"TAXI" - historia powstawania płyty

Historia tego wydawnictwa sięga 2020 roku i projektu społeczno-artystycznego Zuzanny Głowackiej zrealizowanego w ramach 6. odsłony festiwalu OFF Opera. Wtedy to Łona i nieżyjący już lider Pogodno Jacek "Budyń" Szymkiewicz stworzyli trzy utwory oparte o zwierzenia taksówkarzy. Album "TAXI" przynosi jedenaście takich opowieści, stworzonych przez szczecińskiego rapera oraz Andrzeja Koniecznego i Kacpra Krupę - muzyków ze składu Siema Ziemia.

"To nie jest płyta o taksówkarzach"

Łona, Konieczny i Krupa postanowili uchwycić poetykę miasta, na którą składają się historie jego mieszkanek i mieszkańców - wiele z tych historii słyszą i obserwują kierowcy taksówek podczas swojej codziennej pracy. Twórcy podążyli więc szlakiem kultowych taksówkarskich miejscówek, jeździli taryfą na nocnej zmianie, rozmawiali z kierowcami. Usłyszeli od nich, że jazda taksówką nie jest przewożeniem pasażera z miejsca na miejsce, tylko relacją - nawet jeśli obie strony nic nie mówią.

Posłuchaj
57:36 2023_10_13 21_02_22_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Płyta "TAXI". O albumie opowiadają Łona, Konieczny i Krupa (Będzie głośno!/Czwórka)

- Do pisania tekstów podszedłem w cwaniacki sposób. Z dwugodzinnych historii od razu wybierałem to, co mnie najbardziej zainteresowało. Czasami wystarczyło pół zdania, żeby zbudować całą opowieść - mówi raper. - Dlatego podkreślam, że to nie jest płyta o taksówkarzach. Taksówkarze to tylko pretekst, wierzchnia warstwa płyty. Zachęcam, żeby zajrzeć pod to "sukno" i zobaczyć, co się tam dzieje.    


Konieczny x Łona x Krupa. Konieczny x Łona x Krupa.

Muzyka inspirowana nocną jazdą samochodem

"TAXI" to uniwersalna, a przy tym osobista wypowiedź o współczesności, muzycznie zaczepiona między hip-hopem, jazzem i elektroniką. - Tworząc muzykę do tych historii inspirowaliśmy się nocną jazdą: samochodem czy rowerem. Z Andrzejem Koniecznym mieliśmy dużo takich doświadczeń, które pomogły nam w komponowaniu - opowiada Kacper Krupa. - Słuchaliśmy też dużo muzyki w aucie, jako referencji dobrego miksu. Kiedy byłem w Norwegii, jechałem taksówką z kierowcą, który pochodził Somalii. Puścił mi swoje rdzenne brzmienia i tak mi się spodobały, że zapisałem sobie nazwiska wykonawców. To właśnie na tego typu doświadczeniach oparliśmy nasz proces twórczy.  

Sprawdź też:

- To nie jest płyta ani szczecińska, skąd pochodzi Łona, ani poznańska, gdzie kończyliśmy akademię muzyczną, tylko "międzymiastowa", bo robiliśmy ją w różnych miejscach i w różnych krajach - dodaje Andrzej Konieczny. - Echa tych miast i naszych osobistych historii wyraźnie wybrzmiewają na "TAXI". Współpracowaliśmy na poziomie dużej symbiozy, mimo że każdy z nas mieszka gdzie indziej. Album powstawał trzy lata i w tym czasie regularnie spotykaliśmy się.  

Łona x Konieczny x Krupa – 10 PYTAŃ | Dobrzewiesz Nagrania

Poeci nocy

Na płycie nie brakuje też odwołań do taksówkarskich tropów w filmach - od Jarmuscha, przez "Taxi Blues" aż do "Taksówkarza" z Robertem De Niro i serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei. Wyszła z tego wciągająca podróż, w której znajdziemy odbicie transformacji kulturowej, współczesnych konfliktów, czy też sentymentalnych lub zabawnych historii. - To, co dzieje się podczas jazdy na nocnej zmianie, najbardziej interesuje innych ludzi. Jeśli podzielimy dobę na prozę i poezję, to z całą pewnością taksówkarze są poetami nocy - mówi Łona. 

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Łona, Konieczny i Krupa (Adam Zieliński, Andrzej Konieczny i Kacper Krupa.

Data emisji: 06.10.2023

Godzina emisji: 20.14

kul/kc

Czytaj także

33 polowania na wersy. Jakub Skorupa o płycie "Zeszyt pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 12:50
- "Zeszyt pierwszy" miał być pamiętnikiem osobistych przeżyć i doświadczeń, ale spotykam na koncertach ludzi i słyszę, że są w tych piosenkach razem ze mną. Że wchodzą w moją opowieść - mówi Jakub Skorupa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lordofon z nową płytą. "Passe" to zapis ostatnich trzech lat

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 06:43
- Na tym krążku są głównie kawałki nowe, ale niektóre z utworów mają dwa, trzy lata. Owszem, część z nich już pojawiała się na koncertach, mamy jednak nadzieję, że ta płyta odkrywa też nowe karty, które mieliśmy w zanadrzu - podkreślali Maciej Poreda i Michał Jurek z grupy Lordofon.
rozwiń zwiń