33 polowania na wersy. Jakub Skorupa o płycie "Zeszyt pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 12:50
- "Zeszyt pierwszy" miał być pamiętnikiem osobistych przeżyć i doświadczeń, ale spotykam na koncertach ludzi i słyszę, że są w tych piosenkach razem ze mną. Że wchodzą w moją opowieść - mówi Jakub Skorupa. 
Jakub Skorupa w obiektywie Filipa Skrońca
Jakub Skorupa w obiektywie Filipa SkrońcaFoto: mat. prasowe/ Filip Skrońc

"To były hałdy, a ja widziałem Himalaje"

Jakub Skorupa, rocznik '86, to pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów - z zamiłowania do łączenia gatunków muzycznych i doświadczeń życiowych. Jego muzykę można określić jako melancholijny miks rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem. Od kilku lat mieszka i tworzy w Gliwicach, a klimat śląskich krajobrazów pobrzmiewa echem w jego twórczości. - Jako dziecko wychodziłem na balkon, mieszkaliśmy na 4. piętrze, patrzyłem na góry w oddali i byłem przekonany, że to Himalaje. Potem tato mi powiedział, że to są hałdy w Czerwionce - opowiadał w wywiadzie dla Czwórki. - Wtedy zdałem sobie sprawę, że moja wyobraźnia dużo jest w stanie sobie narysować.

Zadebiutował na początku 2021 roku utworem "Pociągi towarowe". - Z ciekawością przyglądałem się, jak zareagują na to słuchacze. Zwłaszcza, że wiedziałem, że następne piosenki będą już inne, bez tak wyraźnego śląskiego klimatu i w odmiennym nastroju - wspomina artysta. - Kiedy nagraliśmy już wszystkie numery, zdałem sobie sprawę, że ułożyły się one w opowieść o mnie. I sam byłem zaskoczony, jak bardzo mnie jej finał poruszy. Poleciały mi łzy.

Notatki z codzienności

Najmocniejszą stroną płyty są teksty niezwykle trafne podsumowujące rzeczywistości. - Przez całe życie zapisywałem sobie różne rzeczy. Czasami chodziło o słowa czy zdania, które notowałem w zeszytach, prowadziłem też pamiętnik. Często przychodzą do mnie pojedyncze frazy, do których w głowie układa się melodia - opowiada Jakub Skorupa. - Na płycie znalazły się teksty, które pisałem przez ostatnie dwa, trzy lata. Zdarzało mi się wtedy zaglądać w ciemne zakamarki duszy, ale myślę, że smutny wymiar tych utworów - przynajmniej dla mnie - jest oczyszczający.

Posłuchaj
53:51 2022_03_16 09_05_40_PR4_Wszystko_gra.mp3 "Zeszyt pierwszy" - jaki jest debiutancki album Jakuba Skorupy? (Wszystko gra/Czwórka)

Manifest trzydziestolatka 

Fani artysty i krytycy muzyczni nie mają wątpliwości, że gdyby charakterystykę danego pokolenia można było zamknąć w formie kilku piosenek na jednej płycie CD, to Jakub Skorupa nie miałby sobie w tym temacie równych. - Ostatnią kompozycją na płycie jest utwór "33 lata". Napisałem go sobie na urodziny, bo taką już mam tradycję, że w prezencie robię sobie piosenki albo wiersze. I ten utwór nadal jest aktualny, a ja do dziś pamiętam moment, kiedy na kartce zanotowałem, że rzucam wszystko i wchodzę do głębokiej, zimnej wody. Czuję dreszcze i czuję, reszta się ułoży. I ta fraza do dziś ma dla mnie ogromne znaczenie - przyznaje artysta.  

Posłuchaj także:

Jakub Skorupa, Patrick The Pan – Joga (Official Video) / Jakub Skorupa

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Jakub Skorupa

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Kordowska, Zagi, Mimi. Za co wokalistki pokochały piosenki po polsku?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 14:15
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zdaniem wokalistki i autorki piosenek Natalii Wrzosińskiej, czyli Zagi, by pisać po polsku po prostu trzeba mieć odwagę. Jak podkreślała Sara Kordowska, w języku polskim najtrudniej mówić o rzeczach ważnych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patrick The Pan i Daria Zawiałow. Historia "Remanentów serca"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 13:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Patrick The Pan opowiada o historii powstania utworu "Remanenty serca". 
rozwiń zwiń