Smolik i Kev Fox wracają z nowym albumem. Jak brzmi "Belly of the Whale"? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 14:00
Andrzej Smolik - wybitny polski producent - i Kev Fox - brytyjski songwriter, obdarzony hipnotyzującym głosem - ponownie łączą siły. Po ogromnym sukcesie pierwszego albumu artyści oddają w ręce słuchaczy drugi album zatytułowany "Belly of the Whale". W dniu premiery czwartego singla "5 Days" rozmawialiśmy z artystami w Czwórce.
Smolik i Kev Fox w Czwórce opowiadali o swojej płycie Belly Of The Whale. Na zdj. z Damianem Sikorskim
Smolik i Kev Fox w Czwórce opowiadali o swojej płycie "Belly Of The Whale". Na zdj. z Damianem SikorskimFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Andrzej Smolik i Kev Fox powrócili z nowym albumem "Belly of the Whale".
  • W dniu premiery czwartego singla "5 Days" artyści opowiadali o swojej płycie.
  • Płyta "Belly of the Whale" inspirowana jest latami 80. i 90. i jest powrotem artystów do przeszłości. 

"Belly of the Whale" - Smolik i Kev Fox puszczają oko do lat 80. i 90.

Smolik i Kev Fox ponownie połączyli siły i wspólnie wydali płytę zatytułowaną "Belly of the Whale". "Na wydawnictwo składa się dziewięć wyjątkowych piosenek, które lirycznie i muzycznie puszczają oko do brzmień lat 80. i 90. Sami artyści śmiało mówią o tej płycie, jako o hołdzie dla popkultury i idoli czasów swojego dzieciństwa. Elektryczne melodie przepełnione vintage’owymi syntezatorami Smolika i przejmującym głosem Keva zabierają fanów w podróż do czasów plakatów na meblościankach i nagrywaniu ulubionych piosenek z radia na kasety magnetofonowe.  

- "Belly of the Whale" to powrót do czasów, kiedy byliśmy dziećmi. Echa młodzieńczych fascynacji pokazane z perspektywy tego, jacy jesteśmy teraz - mówi Andrzej Smolik. - Organicznie i ciepło brzmiące syntezatory, gitary i maszyny pogłosowe z epoki spotykają się ze współczesnymi narzędziami do produkcji muzyki.


Nagrywać jak Peter Gabriel

Pomiędzy artystami jest niewielka różnica wieku, w młodości mieli też inne inspiracje muzyczne. Mimo to znaleźli wspólną składową, która zainspirowała ich do napisania nowego albumu. Na płycie słychać wyraźne nawiązania do muzyki Petera Gabriela.


Źr. Youtube/Kayax TV/SMOLIK//KEV FOX - 5 Days (Official Video)

- Epoka takiej estetyki trwała długo, ona długo się zaczynała i bardzo długo wygasała - mówi Smolik. - Zresztą nawiązując do Gabriela, to jeszcze mamy wspólną historię, bo w jego studio nagrywaliśmy poprzednią EP-kę. Mieliśmy do czynienia z całą masą wspaniałych technologii. To było genialne doświadczenie.


Sentymentalna podróż w czasie 

Goście Czwórki przyznają, że nagrywanie płyty było podróżą do ich wspomnień. - Piosenki dla mnie są jak stare fotografie. Pamiętamy, jaki utwór leciał w tle, kiedy mieliśmy swój pierwszy pocałunek, lub do jakiej muzyki tańczyliśmy w klubie. Lub to, jaką muzykę puszczali nasi rodzice podczas długich podróży samochodem - mówi Kev Fox.


Źr. Youtube/ SMOLIK//KEV FOX - Promises (Official Visualizer) / YouTube: KayaxTV

Pierwsza koncepcja płyty pojawiła się jeszcze w czasach pandemii. Od tego czasu ulegała przeobrażeniom, aby uzyskać ostateczną formę.

- Nie zakładaliśmy, że nagramy płytę, która będzie w jakiś sposób zaglądała w zakamarki przeszłości aż tak bardzo. Równie dobrze mogłyby być to [lata] 60. i 70., albo nawet jakieś obecne trendy, ale to się stało tak zupełnie naturalnie - tłumaczy Smolik. - Wydaje mi się, że w przyszłości pewnie już tam nie będziemy zaglądać. Rozliczyliśmy się jakby trochę ze sobą, nadużywając pewnego języka. W ten sposób "zamykamy walizkę" i trzeba iść dalej. To jest bardzo miłe, że w końcu można było tam zanurkować.Smolik i Kev Fox - kiedy koncert z orkiestrą Stokłosy?

Po serii koncertów promujących płytę, przed artystami niezwykłe wydarzenie. - 8 kwietnia będziemy grać w Katowickim NOSPR-ze z orkiestrą Stokłosy. Razem z nami wystąpią Bokka i Maria Peszek - mówią goście Czwórki. - Mamy niewielkie obawy, jak to wypadnie, bo przecież my gramy głośniej niż orkiestra, ale już nie możemy się doczekać tego momentu. To jest dla nas bardzo ważne.


Posłuchaj
38:40 CZWORKA/Będzie głośno! - Smolik_ i Kiev Fox wsystko (mp3) 2024_03_15-21-04-43.mp3 Smolik i Kev Fox o płycie "Belly of the Whale", inspiracjach latami 80. i 90. i planach (Będzie głośno!/Czwórka)

Smolik i Kev Fox: nowy album to hołd dla popkultury i idoli czasów dzieciństwa/Czwórka

 

***

Audycja: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski 

Gość: Smolik i Kev Fox 

Data emisji: 16.03.2024

Godzina emisji: 21.15

aw/mat. pras./wmkor

Czytaj także

WRONA i "Absurdalia" - muzyczne yin-yang

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 10:52
- Jestem bardzo zadowolona z tej epki. Nie chciałam, żeby była drastycznie inna od mojej poprzedniej twórczości - mówiła WRONA w dniu premiery swojego minialbumu "Absurdalia". - Chciałam, żeby to było takie yin-yang, połączenie gatunkowe tej elektroniki, punkowych akcentów.
rozwiń zwiń