Winylowe białe kruki - "So" Petera Gabriela w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 12:50
- "So" Petera Gabriela, to absolutnie genialny album - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. - Znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt lat 80. według magazynu Rolling Stone.  
Peter Gabriel podczas koncertu na stadionie Lecha w Poznaniu, maj 2003 roku
Peter Gabriel podczas koncertu na stadionie Lecha w Poznaniu, maj 2003 rokuFoto: Forum/Tadeusz Pekacz

Krążek "So", to piąty studyjny (siódmy w ogóle) album Petera Gabriela, współtwórcy i lidera słynnej grupy Genesis. Wiele utworów z tego albumu, bardziej popowych, stało się hitami radiowymi, część posiada typowy dla Gabriela eksperymentalny charakter.


Posłuchaj
12:26 Czwórka/Stacja Kultura - So Peter Gabriel16.11.2021.mp3 O płycie "So" Petera Gabriela opowiada Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Peter Gabriel po napisaniu muzyki do filmu "Ptasiek" rozwinął swoje instrumentarium. - Chciał nagrać najlepszy album popowy, co mu się udało - bo jest to album absolutny, który wyznaczył nowe granice ze słowem "pop" - opowiada Damian Sikorski. - Gabriel, przy jego nagrywaniu, użył zupełnie innych instrumentów i rozwiązań. Ekipa, z którą pracował, była niesamowita, a w nagraniu płyty wzięło udział 30 muzyków.

Źr. Youtube/Peter Gabriel - Sledgehammer (HD version)

Album "So" Petera Gabriela to dziewięć kompozycji i 46 minut świetnej muzyki. - Zaczynając od utworu "Red rain", który jest ujmujący i ma niesamowitą przestrzeń. Poprzez duet z Kate Bush w "Don't give up", i "Sledgehammer" - wymienia Damian Sikorski. - Już pierwsze trzy numery pokazały, że jest to jeden z najlepszych albumów lat 80.

Grzegorz Ciechowski PAP_1200.jpg
Winylowe białe kruki - "Tak Tak!" Obywatela G.C.

Czytaj także: 

To drugi album Gabriela, przy którym pracował z kanadyjskim producentem Danielem Lanois. Lanois współpracował również z Brianem Eno oraz z U2 (od 1984 r.). Jest to także pierwszy album Gabriela, który posiada oficjalny tytuł (wszystkie poprzednie albumy studyjne zatytułowane były po prostu "Peter Gabriel"). Co do znaczenia tytułu Gabriel stwierdził, że nie ma tu żadnego ukrytego przekazu. Po prostu spodobało mu się to słowo, a zatytułował go, bo był to nowy album z nową twórczością i zupełnie nową muzyką. Jest to też pierwsza płyta, na okładce której artysta pokazał swoją twarz. 


Źr. Youtube/Peter Gabriel - Red Rain

Przy tak dużym przedsięwzięciu nagrywanie płyty zajęło więcej czasu, niż artysta zakładał. Premiera "So" miała miejsce w maju 1986 roku. - Warto było poczekać, żeby dostać album, który jest ambitnym popem i trochę rockiem progresywnym. Teledysk "Sledgehammer" przewyższył liczbę emisji "Thillera" Michaela Jacksona i otrzymał rekordową liczbę dziewięciu nagród MTV - mówi Damian Sikorski. - Gdybym powiedział, że ten album jest wybitny, to byłoby to truizmem. Myślę, że każdy fan muzyki powinien posiadać tę płytę, bo jest znakomita - dodaje.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

"The Best of Będzie Głośno!" - winylowy prezent na pięciolecie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 06:00
Czwórkowa audycja "Będzie głośno!", która obchodzi w tym roku pięciolecie, doczekała się własnego, czarnego krążka! Do sprzedaży trafił winyl "The Best of Będzie Głośno!". Znalazły się na nim utwory zwycięzców poprzednich edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", a także innych debiutantów. Czwórka na cały październik przygotowała szereg audycji specjalnych wokół płyty oraz projektu "Będzie głośno!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sen o smaku lukrecji". Jak powstała gorzko-słodka okładka płyty Wrony?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:20
Za nami premiera albumu Wrony "Sen o smaku lukrecji" oraz występ artystki na scenie Czwórki. Płyta laureatki piątej edycji konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!", Weroniki "Wrony" Jasiówki, pojawiła się w sklepach i serwisach streamingowych. - Długo rozmawialiśmy z Wroną o zamyśle nad szatą graficzną płyty - mówi w Czwórce Patryk Grabowski, autor okładki płyty. - Było to dla niej tak samo ważne, jak brzmienie samego krążka. 
rozwiń zwiń