Filmowy Konkurs Historyczny Patria Nostra. Dlaczego warto wziąć udział?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 09:11
Wystartowała tegoroczna odsłona Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra. - To dobry sposób na poznawanie polskiej historii - mówiła ubiegłoroczna laureatka Oliwia Ciupak. Polskie Radio objęło to wydarzenie swoim patronatem. 
Polskie kino dokumentalne ma się świetnie
Polskie kino dokumentalne ma się świetnieFoto: shutterstock/Pressmaster

Tegoroczna, ósma już odsłona Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra, objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła sprzyjać ma rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego. 

Prace wykonane w ramach Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra to krótkie 50-cio sekundowe filmy i animacje prezentujące ważne wydarzenia z historii naszego kraju, wykonane różnymi technikami - poczynając od statycznych, ręcznie rysowanych plansz, poprzez animację poklatkową, film z udziałem aktorów, bądź samych uczniów, aż po tzw. Machinimę - animacje generowane z wykorzystaniem silników gier komputerowych. - Dotyczą one wydarzeń z jednego z 52 tygodni w roku. Tematy przydzielane są według kolejności zgłoszeń, na podstawie listy ułożonej w porządku chronologicznym - mówi dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek

W ubiegłym roku konkurs wygrała Oliwia Ciupak, która stworzyła film pt. "Muzyk Grzegorz Skawiński". Mówiła wówczas, że filmowe przedstawianie historii to dobry sposób na naukę. - To inna forma nauki, może bardziej kreatywna, niż ta przedstawiana w szkole. Żeby stworzyć o czymś film, trzeba najpierw zgłębić temat, zrozumieć go, a potem przedstawić w taki sposób, by inni także go zrozumieli - tłumaczyła laureatka. - Im więcej osób będzie brać udział w takich konkursach, tym bardziej będzie rosła świadomość  historyczna uczniów, i tym lepiej. 

Posłuchaj
02:28 _PR4_AAC 2023_03_25-15-52-18.mp3 Dlaczego warto zgłosić się do Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra? (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

W ramach tegorocznej edycji odbędzie się 6 niezależnych konkursów. Konkursy regionalne skierowane są do młodzieży z 16 województw. Konkurs Międzynarodowy skierowany jest wyłącznie do młodzieży polonijnej na całym świecie. W roku bieżącym wystartuje nowy projekt skierowany wyłącznie do młodzieży ze szkół artystycznych. - Każdy z konkursów zakończony będzie uroczystą galą finałową, podczas której laureaci otrzymają nagrody finansowe, a także replikę szabli dla swojej szkoły - zaznaczał Jakub Jamrozek. Gale Finałowe dla poszczególnych regionów odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 15.45

mat. pras./kd

Czytaj także

Bitwa o Tczew 1807. "Nie chciałabym przenieść się do tego czasu"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 17:35
- To, co działo się w Tczewie po bitwie w 1807 roku sprawiło, że ten czas nie zapisał się pozytywnie w historii regionu - mówiła Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk. Wówczas, podczas wojen napoleońskich miały miejsce walki, wyzwalające to miasto z rąk pruskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytyk lat 30. Co doprowadziło do wydarzeń z 9 marca 1936 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 10:00
Dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko czas rozwoju kultury i sztuki. To także czas kryzysu ekonomicznego, sporów, trudnych relacji, także polsko-żydowskich. Wraz z dr. Michałem Trębaczem ruszamy do Przytyka lat 30. miasta będącego dziś emblematem nasilającego się nowoczesnego antysemityzmu. 
rozwiń zwiń