Polskie Radio
Section05
Księstwo Warszawskie

Stanisław Małachowski. Wzór uczciwego polityka w dobie rozbiorów

Małachowski był wzorem męża stanu w trudnym momencie upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz upadku moralności ówczesnych polityków. – To był człowiek uczciwy i z charakterem, w czasach, kiedy uczciwości i charakteru nie starczało uczestnikom życia politycznego – mówił prof. Jarosław Czubaty w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA konstytucja 3 maja Rzeczpospolita rozbiory Polski Księstwo Warszawskie

Prawdopodobnie pierwszy po ponad 1700 latach żydowski oddział wojskowy powstał w Polsce. Jego dowódcą był Berek Joselewicz  

Żadna inna postać nie nadaje się na patrona polsko-żydowskiego współdziałania, jak ten żydowski pułkownik, który za wolność Polski bił się w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w Legionach Polskich we Włoszech, by w końcu polec w jej obronie 214 lata temu, 8 maja 1809 roku.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Księstwo Warszawskie Legiony Polskie rozbiory Polski Żydzi

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj