Wąsata historia Polski. Od szlachcica do hipstera

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:50
- Moda na wąsy pojawiła się w Polsce za Stefana Batorego. Wraz z żupanami i kontuszami jako efekt wpływów Wschodnich. Potem towarzyszyła nam m.in. w latach 80. ubiegłego wieku oraz w obecnym stuleciu - opowiada historyk Łukasz Przybyłek.
Audio
  • Najsłynniejsze wąsy w historii Polski. Do kogo należały, jak zmieniły bieg zdarzeń? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Moda na wąsy w XXI wieku przyszła do nas z Zachodu i bardzo szybko zadomowiła m.in. na Placu Zbawiciela w Warszawie (zdj. ilustracyjne)
Moda na wąsy w XXI wieku przyszła do nas z Zachodu i bardzo szybko zadomowiła m.in. na Placu Zbawiciela w Warszawie (zdj. ilustracyjne) Foto: Eduardo Gaviña/Flickr/CC BY-SA 2.0

Sarmaci pod wąsem opanowali Polskę na cały XVII wiek, wszystko skończyło się za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, choć zdarzały się wyjątki. - W drugiej połowie XVIII wieku zgolenie wąsa było oznaką mody francuskiej. Ci, którzy się nie poddali temu trendowi, w ten sposób manifestowali swój konserwatyzm, przywiązanie do tradycji i niechęć do wpływów reformatorskich - przekonuje gość Czwórki.  

Kto napisał "Odę do wąsów" i czy zarost mógł się stać przedmiotem szantażu? O tym i o wielu innych historiach związanych z wąsami w dziejach Polski dowiesz się słuchając nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: "Klucz kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Łukasz Przybyłek (Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii)

Data emisji: 28.08.2016

Godzina emisji: 15.20

kul/mc

Czytaj także

Historia - prawdziwie męska pasja

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 14:00
Gry wojenne, książki historyczne oraz grupy rekonstrukcyjne - facet, który interesuje się przeszłością, może na wiele sposobów realizować pasję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Karpiński. Co wiemy o polskim Stevie Jobsie?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 18:50
- Był wybitnym informatykiem, całkowicie oddanym swojej pasji. Niestety nie znał się na biznesie, nie był też kompatybilny z epoką PRL - mówi Piotr Lipiński, autor książki "Geniusz i świnie" o Jacku Karpińskim.
rozwiń zwiń