Początki polskiej radiofonii. Nadajemy dla Was od 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 18:29
"Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów". 1. lutego 1925 to dzień, w którym Polskie Towarzystwo Radiotechniczne nadało z Warszawy pierwszą próbną audycję. 
Audio
  • Słuchacie Nas od 95. lat. Jakie były początki Polskiego Radia? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NAC

NAC Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji,  1936. 1200.jpg
95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów

1 lutego 1925 roku. Nadajemy dla Was z Warszawy

Komunikat wygłoszony 1 lutego 1925 roku przez dyrektora PTR S.A., inżyniera Romana Rudniewskiego, ze studia przy ulicy Narbutta 29, zapoczątkował nadawanie audycji radiowych w Polsce. Dziś, to trudne do wyobrażenia, ale w tamtym czasie, żeby posłuchać audycji radiowej, trzeba było włączyć nadajnik o określonej godzinie. - Wtedy to, co działo się na antenie, było wcześniej wytłoczone i odtworzone na płycie gramofonowej. Do studia przyjeżdżali też artyści, którzy stawali przed jedynym radiowym mikrofonem i występowali na żywo - opowiadał pasjonat historii radiofonii Krzysztof Sagan.

Od Towarzystwa Radiotechnicznego do Polskiego Radia

Dziś, nadaje dla Was Polskie Radio, ale jeszcze kilka lat po wojnie posiadanie prywatnych odbiorników radiowych było zakazane. Była to domena wojska i Państwa. Za sprowadzenie i korzystanie z radioodbiornika można było trafić do więzienia. Dopiero w roku 1924 weszło rozporządzenie, które umożliwiło dostęp odbiorników dla każdego obywatela oraz nadawanie transmisji radiowych na terenie Polski, ale jak wyjaśniał gość Czwórki, nie od razu audycje funkcjonowały jako Polskie Radio.

- Ogłoszono konkurs, w wyniku którego miała zostać przyznana koncesja. Zwycięzca miał nadawać program ogólnokrajowy. Konkurs z różnych przyczyn bardzo się przeciągał, ale była pewna furtka. Mówiąca o tym, że stację nadawczą może prowadzić zakład produkujący odbiorniki. Polskie Towarzystwo Radiotechniczne postanowiło tę furtkę wykorzystać. Polskie Radio zaczęło działać w sierpniu 1925, kiedy ogłoszono, że to wygrało koncesję na nadawanie w Polsce - opowiadał. 

Co nadano w Polskim Radiu po raz pierwszy w historii? Gdzie stało się to po raz pierwszy? Jak długie były pierwsze audycje i czego można było posłuchać i przez jakie odbiorniki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Krzysztof Sagan (realizator dźwięku w Polskim Radio)

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 15.07

ac