Michał Mąka. Człowiek, który chce pokolorować Kalisz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 12:08
Swoimi pracami zamalował już sporą część Kalisza. Street artem narobił też sporo zamieszania za oceanem. Dziś rozpowszechnia graffiti m.in. dzięki projektom "Sztuka w oknie" czy "Error". 
Audio
  • Michał Mąka o malarstwie, sztuce street artu, graffiti i kolorowaniu życia w Kaliszu (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Michał Mąka zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, sztuką ulicy. Najczęściej umieszcza prace w opuszczonych, postindustrialnych budynkach, które chce ożywić, nawiązuje do estetyki glitch artu, graffuturismu oraz sztuki kinetycznej.
Michał Mąka zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, sztuką ulicy. Najczęściej umieszcza prace w opuszczonych, postindustrialnych budynkach, które chce ożywić, nawiązuje do estetyki "glitch artu", "graffuturismu" oraz sztuki kinetycznej.Foto: Monika Góral/Czwórka

"Sztuka w oknie" miała być dla mieszkańców  tzw. trudnych rejonów, gdzie mieszkają osoby wykluczonych społecznie. Chciałem pokolorować im rzeczywistość. na początek miało to być tylko osiem okien jedej z kamienic. Michał Mąka

Czy każdy graficiarz to chuligan? - Najczęściej zaczyna się własnie od bycia chuliganem. Chyba, że maluje się wciąż na nowo własny garaż - żartował Michał Mąka. - Przejście od "chuligaństwa" do "sztuki" to jednak naturalny proces. Gdy tworzysz i jesteś zakochany w puszce ze sprayem, to po prostu rozwijasz działalność.

Mąka porzucił tradycyjne pędzle na studiach malarskich, gdy - jak wspomina - przyszło mu skonfrontować pasję ze "sztuką galeryjną". - To było ciężkie zadanie, ale zarzuciłem tradycyjne malarstwo już na pierwszym roku. Malowałem sprayem, a potem zacząłem używać szablonów - wspominał w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Jak tworzy się w Kaliszu i jak znaleźć legalne miejsca do malowania? Jak Mąka wraz z przyjaciółmi przekonywał okolicznych mieszkańców do swojego projektu "Sztuka w oknie" i na czym polega jego kolejny projekt "Error", którym chce promować swoją sztukę w USA? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

POSŁUCHAJ TAKŻE nagranie całej audycji "Artystyczny wybieg", 7.10.2018 >>> w której rozmowa z Anną Krztoń autorką m.in. cyklu "Komiksy Krztoniowe" i "Weź się w garść", a także wywiad z zespołem Kwiat jabłoni, który tworzy rodzeństwo Kasia Sienkiewicz, wokalistka, pianistka, oraz Jacek Sienkiewicz, wokalista, mandolinista, odpowiedzialny także za efekty elektroniczne.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Michał Mąka 

Data emisji: 7.10.2018  

Godzina emisji: 12.05

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Diana Nowosad. Radość życia na obrazach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 17:36
- Zawsze uważałam się za osobę pogodną i zwariowaną, i takie też są moje obrazy. Bawię się kolorami i plamami barw - mówiła malarka Diana Nowosad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Mroczka: artysta powinien być dyktatorem własnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 15:40
- W dzisiejszych czasach byłbym obłudnikiem, gdybym twierdził, że nie robię sztuki na sprzedaż. Nie jestem mnichem malarstwa, ja się z niego utrzymuję - mówi malarz Michał Mroczka.
rozwiń zwiń