Gabi Bania - podbija świat animacji. 7 filmów, 100 festiwali, 23 kraje

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 11:44
Gabi Bania ma 19 lat, 7 animowanych filmów na koncie i marzenie by zostać animatorką, a potem reżyserem. Pierwszy krok na drodze swej kariery zrobiła mając 16 lat. 
Prace Gabi Bani
Prace Gabi Bani Foto: archiwum prywatne
shataQS Małgorzata Kuś 1200.jpg
Shata QS: muzyka pomaga w życiowych zmianach

Filmy animowane Gabi Bani prezentowane były na ponad 100 festiwalach w 23 krajach świata. Dziś początkująca animatorka studiuje w Wielkiej Brytanii, ale pierwsze produkcje stworzyła będąc uczennicą Liceum Filmowego z Oddziałami Dwujęzycznymi przy Warszawskiej Szkole Filmowej.

Posłuchaj
13:58 czwórka artystyczny wybieg 25.04.2021.mp3 Gabi Bania opowiada o swoich animacjach (Artystyczny wybieg/Czwórka)

 

- Miała 16 lat , byłam w 1 klasie Liceum Filmowego i pomyślałam, że najwyższy czas podjąć zdecydowany krok w stronę realizacji mojego marzenia i zacząć tworzyć filmy animowane - mówi artystka. - Moim pierwszym filmem była "Arachne. Nie o pająkach". Film ten stanowił adaptację greckiego mitu o Arachne. Nie opowiadał jednak tej historii w standardowy sposób, a mówił o hejcie i wyścigu szczurów. Pokazuję nową twarz tego mitu. Chciałam, żeby ten film mówiło wartościach i treściach, które są ważne dla młodych ludzi. To pomaga w lepszym rozumieniu świata - dodaje. 

GABI BANIA STUDIO Arachne. Nie o pająkach. Arachne. Not a spider story. By GABI BANIA 2018.

Czytaj także:


Gabi Bania Gabi Bania

Gabi Bania jest autorką 7 w pełni ukończonych filmów, to je prezentuje w swoim portfolio. W Czwórce zdradza, że w ciągu ostatnich 3 lat pracowała też nad innymi projektami, ale też nie wszystkie zostały ukończone. 

- Przez ostatnie 3 lata spędzone w liceum stworzyłam te filmy - mówi studentka. - Szkoła mnie bardzo wspierała, uczyłam się tam języka filmu i bardzo mi to pomogło - dodaje. 

Młoda animatorka pracuje gównie w technice animacji 2D. - Ona się świetnie sprawdza w tworzeniu własnych krótkometrażowych filmów animowanych - mówi w rozmowie z Katarzyną Cygler. - W takich filmach jedno ujęcie potrafi być wyzwaniem - dodaje. 

Obrazy Gabi Bani mają od kilku do kilkunastu minut. Artystka podkreśla, że nie czas tu się liczy ale treść utworu, którym zwykle się inspiruje. 

Moje filmy nawiązują do mitów, wierszy. Chcę w nich opowiedzieć historię jasną dla widza i która odpowiada utworowi Gabi Bania

GABI BANIA STUDIO/The execution of memory. English subtitles. 

Okazuje się, że nie tylko festiwalowi znawcy doceniają filmy Gabi Bani. Część z nich wykorzystywana jest na lekcjach języka polskiego, jako uzupełnienie zajęć. 

- Cieszy mnie to. Staram się by moje filmy docierały do jak najszerszego grona odbiorców - mówi. - Wysyłam filmy regularnie na festiwale, to klucz by zostać zauważonym - dodaje. 

Czytaj także:

We wrześniu 2020 Gabi Bania rozpoczęła studia na wydziale Computer Animation Art and Design na Bournemouth University w Wielkiej Brytanii. Chce wykorzystać daną jej szansę. Dziś zbiera na czesne na studia. 
***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Goście: Gabi Bania 

Data emisji: 25.04.2021

Godzina emisji: 15.05

pj

Czytaj także

Klaudia Mańko: potrzeba malowania była we mnie od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:05
- Kolor to jeden z podstawowych sposobów wyrażania emocji - mówi studentka V roku malarstwa na ASP w Warszawie. - W moim malarstwie jest bardzo ważny. Często robię to bardzo intuicyjnie. To do mnie przychodzi. Obrazy pojawiają się w głowie. Na tym polega magia - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkretna architektura i zmysłowe malarstwo Anny Panek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:50
Anna Panek jest malarką i architektką. W swojej praktyce artystycznej łączy, a zarazem przeciwstawia sobie te dwie dziedziny. - Architektura jest konkretna, oddziela człowieka od natury. Malarstwo jest zmysłowe, sensualne i instynktowne. Pozwala nam przetrwać w naturze - wyjaśnia gość Czwórki.
rozwiń zwiń